25 Դեկտեմբեր 2012 - 09:11 AMT
«Վերջին ժամանակահատվածում մենք ականատեսն ենք պետական շահի պատրվակով սոսկալի խախտումների, պատմական հուշարձանների ավերածությունների, ընդարձակ և զարգացող էկոհամակարգերի ոչնչացման: Հայաստանում լճերը, փարթամ անտառների փոխարեն, շրջապատված են վտանգավոր արտանետումներով: Մեր հայրենիքը թունավորվում է»,- նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրա տարարծած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Արդեն առավել քան հստակ է, որ հանքարդյունաբերության աճը Հայաստանում համահունչ չի եղել պետական շահին և առավելապես ներկայացրել է արտոնյալների շահերը, որոնք հասցրել են կուտակել հսկայական ծավալների հասնող հարստություն, այն ժամանակ, երբ մեր երկիրը գլխիվայր սլանում է դեպի աղքատություն և հուսալքում:Ժամանակն է շտկելու այս ամենը: Այսօր մենք միասնաբար պահանջում ենք.
1. Հանքարդյունաբերության շահագործման լիցենզիաների վերանայում` ներառյալ Թեղուտի շահագործվող հանքավայրը, որը գտնվում է Լոռու մարզի հիասքանչ անտառով պատված գոտում.
2. Օրակարգում գտնվող և հաստատման սպասող բոլոր լիցենզիաների առկախում՝ մինչև շահագործման արտոնությունների տրամադրման գործընթացի իրավական ու թափանցիկության հարցերին առնչվող համապարփակ, բազմակողմանի խորհրդարանական հետաքննության իրականացում.
3. Բնապահպանական օրենսգրքի ու հարկման մեխանիզմների վերաձևակերպում` ապահովելով, որ ազգային հարստություններն այսուհետ շահագործվեն միմիայն հաշվի առնելով շրջակա միջավայրի և Հայաստանի քաղաքացու շահերը:
Մենք ամբողջապես աջակցում ենք Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, բայց այն իրապես տեղի կունենա սոսկ իրավունքի գերիշխանության, շրջակա միջավայրի հանդեպ խորը պատասխանատվության և հասարակ քաղաքացու` իր հայրենիքին տեր կանգնելու պարագայում»:

“В последнее время мы все чаще становимся свидетелями того как под предлогом государственного интереса допускаются вопиющие нарушения, уничтожение исторических памятников и экосистемы. В Армении вместо озер и густых лесов нас повсюду окружают опасные выбросы. Наша родина отравляется”, – с подобным заявлением выступил лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян.
В его заявлении говорится: “Уже более, чем ясно, что рост горнорудной промышленности в Армении не был созвучен с государственными интересами и в основном представлял интересы высокопоставленных чиновников, которые успели накопить огромные богатства в то время, как страна скатывалась в нищету и безнадежность. Наступило время исправить все это. Сегодня мы требуем:
1. Пересмотра лицензии на эксплуатацию рудной промышленности, включая Техутское месторождение, которое находится на территории, окруженной потрясающей лесной зоной.
2. Приостановления выдачи всех лицензий, находящихся в повестке, до осуществления многостороннего парламентского расследования по вопросам правовых аспектов и прозрачности выдачи лицензий на эксплуатацию.
3. Переформулировки экологического кодекса и налоговых механизмов, с обеспечением эксплуатации национальных ценностей с учетом окружающей среды и интересов гражданина Армении.
Мы целиком и полностью содействуем экономическому развитию Армении, но это действительно будет возможно только в случае главенства права, ответственного отношения к окружающей среде, и при условии, что простые граждане станут хозяевами своей страны”.