Առնվազն 3000-ամյա պատմություն ունեցող Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջները մի պետության կողմից, որը քարտեզի վրա հայտնվել է մոտ 100 տարի առաջ, ժառանգական ավտորիտար ռեժիմի հոգեվարքի ցուցանիշ են: Այս մասին Ինտերֆաքսին հայատարարել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններն այն մասին, որ «Ադրբեջանը ցանկացած միջոցներով կվերադարձնի իր տարածքները»:
Նրա խոսքով, նման բացահայտ ստի ներկայացումը որպես ճշմարտություն, սպառնալիքի տակ է դնում տարածաշրջանային անվտանգությունն ու, առաջին հերթին, ադրբեջանցիներին: «Սուտը չի օգնի Ադրբեջանի ղեկավարությանը խուսափել ագրեսիայի համար պատասխանատվությունից, որն իրականացվել է ԼՂՀ հանդեպ»,-ընդգծել է Քոչարյանը:

Территориальные претензии в отношении Армении, имеющей, по меньшей мере, 3000-летнюю историю, со стороны государства, которое появилось на карте около 100 лет назад, – есть показатель агонии наследственного авторитарного режима Азербайджана. Об этом заявил Интерфаксу замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «Азербайджан любыми средствами вернет свои территории».
По его словам, представление подобной откровенной лжи в качестве истины ставит под угрозу региональную безопасность и, в первую очередь, азербайджанский народ. “Ложь не поможет руководству Азербайджана избежать ответственности за агрессию, развязанную против Нагорно-Карабахской Республики”, – отметил Кочарян.