26 Դեկտեմբեր 2012 - 08:52 AMT
Ռիչարդ Կիրակոսյանի կանխատեսմամբ ԼՂՀ հակամարտության լուծման գործում 2013-ին կմեծանա ԵՄ ներգրավվածությունը
2012 թվականաի ընթացքում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման առումով շատ քիչ բան է փոխվել և ասելու քիչ բան կա: Փոփոխություններ եղել են Ադրբեջանի համար. այդ երկիրը դարձել է ավելի անխոհեմ, ավելի անկանխատեսելի և ինքն իրեն վնասող: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Տարածաշրջանային հետազոտություների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Ադրբեջանի սխալ քաղաքականության շնորհիվ Հայաստանը գտնվում է ավելի ուժեղ դիրքերում: Բաքվում մարդասպանին հերոսացնելը նվեր էր Հայաստանի համար, ինչը վնասեց Ադրբեջանի վարկը և ապացուցեց , որ ԼՂՀ-ն չի կարող գտնվել Ադրբեջանի կազմում:
Ըստ քաղաքագետի՝ 2013-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործըթացը պարզապես շարունակվելու է և որևէ արդյունք չի տալու Ադրբեջանի վարած քաղաքականության պատճոռով, իսկ Ադրբեջանի վատ պահվածքը որևէ կերպ չի կարող ընկալվել միջազգային հանրության կողմից:
Ռիչարդ Կիրակոսյանի կանխատեսմամբ հակամարտության լուծման մեջ կմեծանա Եվրամիության ներգրավվածությունը, որը սակայն չի բացառում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը:

В течение 2012 года в контексте мирного урегулирования карабахского конфликта очень малое изменилось и очень мало можно сказать об этом. Перемены произошли с Азербайджаном, эта страна стала более неразумной, непредсказуемой во вред самой себе. Подобное мнение 26 декабря во время встречи с журналистами высказал директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян.
Благодаря ошибочной политике Азербайджана у Армении в настоящее время более устойчивые позиции.
Героизация убийцы в Баку стала своеобразным подарком для Армении, это навредило имиджу Азербайджана и доказало, что НКР ни в коем случае не может находиться в составе НКР. По словам политолога, в 2013 году процесс урегулирования карабахского конфликта просто продолжится, и он не даст каких-либо действенных результатов из-за политического курса Азербайджана.
Ричард Киракосян предполагает, что в 2013 году в вопросе карабахского урегулирования возрастет роль ЕС, однако, это не исключит деятельность Минской группы ОБСЕ.