2012-ին Հայաստանի բնապահպանության նախարարության տնօրինության տակ են գտնվել 3414 տնտեսվարող սուբյեկտներ 2011-ի 3369-ի փոխարեն, հաղորդել է գերատեսչության ղեկավար Արամ Հարությունյանը` հաշվետվություն ներկայացնելով ՀՀ կառավարությունում:
«Մեր հսկողությանը ենթակա վճարումները 2012-ին կազմել են 620.1 մլն դրամ, ընդ որում բնապահպանության համար վճարները կազմել են 377.5 մլն դրամ, բնօգտագործման համար`242.6 մլն դրամ` անցած տարվա համեմատ ապահովելով համապատասխանաբար 5.7 տոկոս և 30.6 տոկոս աճ»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Արամ Հարությունյանը, բնապահպանական տեսչության կողմից կիրառված պատիժների շնորհիվ Հայաստանի պետբյուջե է վերադարձվել 87 մլն դրամ 2011-ի 77.6 մլն դրամի համեմատ:
Հայաստանի բնապահպանության նախարարության համակարգում աշխատում են 16 կազմակերպություններ, որոնց հասույթը հաշվետու շրջանում կազմել է 931.4 մլն դրամ` 2011-ի համեմատ ապահովելով 8.5 տոկոս աճ:
Խոսելով այդ կազմակերպությունների կողմից վճարված հարկերի մասին` նախարարը հաղորդել է, որ հաշվետու շրջանում դրանք կկազմեն 133.1 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին սպասվում է, որ ցուցանիշը կաճի մինչև 167.2 մլն դրամ:
Անդրադառնալով ոլորտի աշխատողների թվին` նախարարը հաղորդել է, որ նրանց թիվը ոչ միայն չի կրճատվել, այլ նաև ավելացել է 14-ով:

В ведении Министерства охраны природы Армении в 2012 году находится 3 414 хозсубъектов против 3369 в 2011 году, сообщил глава госведомства Арам Арутюнян, представляя отчет в правительстве РА.
«Выплаты, подотчетные нашему контролю, в 2012 году составили 620, 1 млн драмов, причем выплаты за природоохрану – 377,5 млн драмов, а за природопользование – 242,6 млн драмов, обеспечив рост по сравнению с 2011 годом на 5,7% и 30,6% соответственно», – сказал он.
Как сообщил Арам Арутюнян, благодаря примененным наказаниям со стороны Природоохранной инспекции в госбюджет Армении было возвращено 87 млн драмов по сравнению с 77,6 млн драмами за 2011 год.
В системе Министерства охраны природы Армении работает 16 организаций, выручка которых за отчетный период составила 931,4 млн драмов, обеспечив рост на 8,5% по сравнению с 2011 годом.
Говоря о выплаченных со стороны этих организаций налогов, министр сообщил, что за отчетный период их сумма составив 133,1 млн драмов, а к концу года ожидается, что показатель возрастет до 167, 2 млн драмов.
Касаясь численности работников сферы, глава Министерства сообщил, что их численность не только не сократилась, но и увеличилась на 14 человек.