29 Դեկտեմբեր 2012 - 08:55 AMT
Գալիք նախագահական ընտրություններում առաջադրված թեկնածուներից առավել մեծ վարկանիշ ունեն չորսը՝ գործող նախագահ և ՀՀԿ թեկնածու Սերժ Սարգսյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրանտ Բագրատյանը և ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը: «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ իրենք հարցում են անցկացրել, ըստ որի՝ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը կհավաքի 72 տոկոս ձայն, իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ 21 տոկոս:
«Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հաղթելու հավանականությունը զրոյական է, սակայն երկրորդ տեղը գրավելը ևս շատ լավ արդյունք է: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հավակնում է նաև ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ձայների մի մասին: Նա ամերիկյան քաղաքական մշակույթ է բերում Հայաստան` էպատաժային, հացադուլային քաղաքականությունը մարդկանց դուր է գալիս»,- ասաց սոցիոլոգը:
Անդրադառնալով Պարույր Հայրիկյանի և Հրանտ Բագրատյանի վարկանիշին, Ահարոն Ադիբեկյանը նկատեց, որ Հայրիկյանը շանսեր ունի, բայց պետք է լավ աշխատի: Իսկ Հրանտ Բագրատյանի շանսերն ավելի մեծ են: Նա կարող է ստանալ ծայրահեղ ընդդիմադիր ընտրազանգվածի ձայները:

Из политиков, выдвинувших свои кандидатуры на участие в предстоящих президентских выборах в Армении наиболее высокий рейтинг у четырех представителей: действующего президента и кандидата от РПА Сежа Саргсяна, лидера партии “Наследие” Раффи Ованнисяна, руководителя партии “Свобода” Гранта Багратяна и лидера ОНС Паруйра Айрикяна. Директор социологического центра “Социометр”, социолог Агарон Адибекян 29 декабря во время встречи с журналистами сказал, что они провели опрос, согласно которому действующий президент наберет 72% голосов, а Раффи Ованнисян – 21%.
“Вероятность победы Раффи Ованнисяна равна нулю, однако второе место – тоже неплохой результат. Раффи Ованнисян претендует на часть голосов, которые могли достаться Гагику Царукяну. Он привносит в армянскую политику американскую политическую культуру, а эпатажная политика нравится очень многим”, – сказал Агарон Адибекян.
Говоря о рейтинге Паруйра Айрикяна и Гранта Багратяна, Агарон Адибекян заметил, что у Айрикяна есть весьма серьезные шансы, но ему для этого еще придется поработать. Шансы Гранта Багратяна значительно больше. Он может заполучить большинство голосов оппозиционно настроенных масс.