8 Հունվար 2013 - 08:36 AMT
Փետրվարի 18-ին ՀՀ-ում ընտրական հեղափոխություն պետք է լինի, որի միջոցով Հայաստանի հասարակությունը կոտրելու է իշխող համակարգը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ, գալիք նախագահական ընտրություններում առադրված թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննսիյանը: Նա բոլորին կոչ է անում մասնակցել այս ընտրություններին: «Չմասնակցելու պատճառը չպետք է լինի այն, թե մեր նախընտրած թեկնածուն չի առաջադրվել: Կոչ եմ անում բոլորին՝ քաղաքացիներին, ՀԱԿ-ին, ԲՀԿ-ին, ՀՅԴ-ին, նույնիսկ ՀՀԿ-ի չկողմնորոշված հատվածին, ակտվիսիտներին և այլն, մասնակցել այս ընտրություններին խղճի մտոք»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա գորշող նախագահին կոչ արեց լուրջ վերաբերել իր ուղարկած նամակին: «Այս տասը օրվա ընթացքում մեր դպրոցներից, համալսարաններից և այլ վայրերից պետք է հանել կուսակցությության նշանները, գրասենյակները: Եթե դա տեղի չունենա, մենք կմտնենք ի սկզբանե կեղծված ընտրական գործընթաց:
Նա պետք է լուծի այս շահերի բախման հարցը կամ հանի իր թեկնածությունը»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը անգամ այդ դեպքում չի պատրաստվում նահանջել: «Անգամ եթե մտնենք կեղծված, հակասահմանադրական ընտրապայքար, եթե հայ ժողովուրդը մասնակցի և չնստի տանը, կունենանք առաջին դե յուրե հաղթանակը: Սա լինելու է պայքար երկու Հայաստանների միջև՝ գործող՝ դե ֆակտո և ապագա՝ դե յուրե»,- նկատեց նախագահի թեկնածուն:
Նա նշեց, որ հիմնական պայքարը գնալու է իր և գործող նախագահի միջև: «Պայքարը գնալու է Սերժի Հայաստանի և Րաֆֆիի Հայաստանի միջև»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:

18 февраля в Армении должна произойти выборная революция, посредством которой общество сломает существующую систему власти. Об этом 8 января во время встречи с журналистами сказал лидер партии “Наследие”, кандидат в президенты Армении Раффи Ованнисян. Он призывает всех принять участие в предстоящих выборах. “Причиной отказа от участия не должно послужить то обстоятельство, что предпочитаемый нами кандидат не баллотируется. Я призываю всех граждан Армении, АНК, ППА, АРФД, и даже неопределившийся сектор РПА, активистов и прочих принять участие в данных выборах по совести”, – сказал Раффи Ованнисян.
Он призвал действующего президента серьезно отнестись к его письму. “В течение этих десяти дней необходимо снять значки партии, закрыть офисы в школах, вузах и на других территориях. Если этого не произойдет, мы вступит в изначально сфальсифицированный избирательный процесс. Он или должен решить этот вопрос столкновения интересов, или снять свою кандидатуру”, – сказал Раффи Ованнисян.
Однако, даже в этом случае Раффи Ованнисян не намерен отступать. “Даже если мы вступим в сфальсифицированную, антиконституционную предвыборную борьбу, если армянский народ примет участие в выборах, а не будет сидеть дома, у нас будет отмечена первая победа Де-юре. Это будет борьба между двумя Армениями: действующей – Де-факто, и будущей – Де-юре”, – сказал кандидат в президенты. Он отметил, что основная борьба развернется между ним и Сержем Саргсяном.
“Борьба развернется между Арменией Сержа Саргсяна и Арменией Раффи Ованнисяна”, – сказал Раффи Ованнисян.