Շաբաթվա ավարտին Երևան կժամանեն ԵԱՀԿ/ԺՄՀԻԳ երկարաժամկետ դիտորդները: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսում ասաց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Հայդի Թալիավինին: Նա տեղեկացրեց նաև, որ ընտրություններին մոտ Հայաստան կժամանեն նաև 250 կարճաժամկետ դիտորդներ, ովքեր երկու հոգանոց բազմազգ թիմերով կգործուղվեն հանրապետության մարզեր: Կարճաժամկետ դիտորդները կդիտարկեն միայն ընտրության օրվա գործընթացները, իսկ երկարաժամկետ դիտորդները Հայաստանում կմնան և կդիտարկեն նաև հետընտրական զարգացումները: Եթե լինի երկրորդ փուլ՝ նրանք կշարունակեն աշխատանքը:
Հայդի Թալիավինին hիշեցրեց, որ իրենք Երևան են ժամանել Հայաստանի իշխանությունների հրավերով. «Մենք հրավերը ստացել ենք երկրի վարչապետից: Շատ արդյունավետ է, որ այդ հրավերը եղավ ժամանակին, քանի որ մենք հնարավորություն ունենք ուսումնասիրելու նաև ընտրություններին նախորդող գործընթացները: Մեր գործողությունները լինելու են ԵԱՀԿ և Հայաստանի իշխանությունների թույլտվության սահմաններում: Մենք դիտարկելու ենք և առաջարկներ ենք անելու: Ցանկանում եմ շեշտել, որ մեզ հետաքրքիր է ընտրական գործընթացը, ոչ թե ընտրությունների արդյունքը: Հայաստանում մենք կիրառելու ենք այն նույն չափանիշները, ինչ ԵԱՀԿ մյուս երկրներում», – ասաց նա:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ վերլուծությունների և դիտարկումների արդյունքում կհրապարակվեն երկու միջանկյալ զեկույցներ: Ընտրությունների հաջորդ օրը կլինի նախնական զեկույցը, իսկ վերջնականը կհրապարակվի ընտրություններից 8 շաբաթ անց: Հայդի Թալիավինին հիշեցրեց նաև, որ ԵԱՀԿ/ԺՄՀԻԳ ու ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը միմյանցից անկախ կառույցներ են:

В конце этой недели в Ереван прибудут долгосрочные наблюдатели от БДИПЧ/ОБСЕ. Об этом 11 января во время пресс-конференции сообщила посол наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Хайди Талиавини.
Она сообщила, что ближе к выборам в Армению прибудут также 250 краткосрочных наблюдателей, которые будут наблюдать непосредственно за ходом выборов во всех областях РА. Долгосрочные наблюдатели останутся в Армении после выборов и будут следить за поствыборными развитиями. Если будет второй тур выборов, они продолжат свою работу.
Хайди Талиавини напомнила, что они приехали в Ереван по приглашению властей Армении.
“Мы получили приглашение от премьер-министра страны. Мы благодарны за своевременно посланное приглашение, дающее возможность провести мониторинг предвыборных процессов. Наша миссия руководствуется принципами объективности, и во всех странах, где осуществляет наблюдательскую миссию, руководствуется одними стандартами и методами. Хочется подчеркнуть, что для наблюдателей важен выборный процесс, а не результаты выборов”, – сказала она.
Талиавини также сообщила, что по итогам анализов и наблюдений будут опубликованы два промежуточных доклада. На следующий день после выборов будет сделан предварительный доклад, а окончательный доклад будет озвучен 8 недель спустя.
Хайди Талиавини напомнила, что офис ОБСЕ и офис БДИПЧ/ОБСЕ в Ереване – это две независимые друг от друга структуры.