14 Հունվար 2013 - 08:19 AMT
Ադրբեջանում դժգոհության իմիտացիա է ստեղծվում՝ քաղաքացիական հասարակության գոյության մասին տպավորություն ստեղծելու համար: Նման տեսակետ հայտնեց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝անդրադառնալով այս օրերին Ադրբեջանում կազմակերպվող բողոքի ցույցերին, որոնք հաջորդեցին բանակում նորակոչիկի սպանությանը: Ըստ ադրբեջանագետի՝ Ադրբեջանի իշխանություններն իրականում վերահսկում են մարդկանց դժգոհությունը:
Սարգիս Ասատրյանն անդրադարձավ նաև նա Վրաստանի նոր իշխանությունների վարած քաղաքականությանը և նշեց, որ նրանք փորձում են հավասարակշռված քաղաքականություն վարել տարածաշրջանում:
Ասուլիսին ներկա մյուս բանախոսը՝ վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը նկատեց, որ Բիձինա Իվանիշվիլին դեռևս նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հայտարարում էր, որ փորձելու է բարելավել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ :
Անդրադառնալով Բիձինա Իվանիշվիլիի` Հայաստան կատարելիք այցին, վերջինս ասաց, որ Հայաստան կատարելիք այցը նրան կօգնի ծանոթանալ հայ-վրացական հարաբերությունների ամբողջական պատկերին:

14 Январь 2013 - 09:15 AMT
В Азербайджане создается имитация недовольства, для того чтобы показать, что в стране есть гражданское общество. Подобную точку зрения 14 января во время встречи с журналистами выразил азербайджановед Саркис Асатрян, говоря об организованных в течение последних дней акциях протеста в Азербайджане, последовавших после убийства призывника в армии.
По словам азербайджановеда, на самом деле власти этой страны контролируют недовольство своих граждан. Саркис Асатрян также коснулся политики властей Грузии, отметив, что они пытаются проводить в регионе уравновешенную политику.
Грузиновед Алик Эроян, присутствовавший на пресс-конференции, заметил, что Бидзина Иванишвили еще в ходе предвыборной кампании заявлял, что попытается улучшить отношения с Россией.
Говоря о визите Бидзины Иванишвили в Армению, Алик Эроян сказал, что данный визит поможет ему поближе ознакомиться с общей картиной армяно-грузинских отношений.