Հունվարի 1-ից 10-ը «Շտապօգնությունը» սպասարկել է 6687 կանչ: Հիվանդանոց է տեղափոխվել 1070 հիվանդ: Մանկական կանչերը 129-ն են եղել, հիվանդանոց է տեղափոխվել 136 երեխա: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց «Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
Դեպքերի մեծ մասը կապված է եղել սիրտանոթային հիվանդությունների և թեթև կենցաղային տրավմաների հետ: Նախորդ տարիների համեմատ կանչերն ավելացել են և մի քանի պատճառով, որից Թագուհի Ստեփանյանն առանձնացրեց ծառայության սպասարկման որակի բարելավվումը:
«Հունվարի 1-ից 10-ը գրանցվել է մահվան 133 դեպք: Մեկ օրում, սովորաբար, գրանցվունմ է մահվան 15-20 դեպք, 2012 թվականին գրանցվել է 2056, 2011-ին՝ 1949 մահ»,-նշեց Ստեփանյանը:
Նա ասաց, որ «Շտապօգնության» ուշանալու պատճառով ոչևէ մահ չի եղել: Նա նաև նշեց, որ այս օրերին «Շտապօգնությունը» տեղ է հասնում 5-15 րոպեի ընթացքում, իսկ սովորական օրերին՝ 5-13 րոպեի ընթացքում: Եթե «Շտապօգնությունը» փոքր ինչ ուշանում է, ապա պատճառն այն է, որ երեկոյան և գիշերվա ժամերին պիկ է լինում և մեկ օրվա ընթացքում սպասարկում են մոտ 750 կանչ:
Թագուհի Ստեփանյանը նշեց նաև, որ սառցակալած կամ փակ ճանապարհների պատճառով ևս ուշացման դեպքեր չեն գրանցվել: Մեքենաները համալրված են բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով, բժիշկների պակաս չկա, բայց ենթակայանների վիճակը բարելավելու կարիք կա:

С 1 по 10 января в Ереване служба “Скорой помощи” обслужила 6687 вызовов. Из них 1070 людям потребовалась госпитализация, число детских вызовов составило 529, 136 детей были госпитализированы. Об этом 15 января во время встречи с журналистами сказала директор службы “Скорой помощи” Тагуи Степанян.
Большинство вызовов были сделаны в связи с сердечнососудистыми заболеваниями, острыми респираторными инфекциями, легкими бытовыми травмами, были случаи отравления.
“С 1 по 10 января было зарегистрировано 133 случая смертей. В течение 1 дня обычно регистрируется 15-20 случаев смерти, в общем, в 2012 году было зарегистрировано 2056, а в 2011 – 1949 смертей”, – отметила Тагуи Степанян. По ее словам, в течение дня приходится обслуживать около 750 вызовов.
Машины “Скорой помощи” оснащены необходимым оборудованием, нет недостатка врачей, однако состояние подстанций оставляет желать лучшего. Директор службы “Скорой помощи” также отметила, что все чаще к ним стали обращаться представители более молодого возраста.