15 Հունվար 2013 - 09:19 AMT
Բիձինա Իվանիշվիլիի այցը Երևան շատ կարևոր ազդեցություն կունենա ոչ միայն հայ-վրացական հարաբերությունների, այլ նաև տարածաշրջանային զարգացումների վրա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Վրացական նոր իշխանությունների ձգտումը՝ բարելավել ռուս-վրացական հարաբերությունները, դրականորեն կանդրադառնան նաև հայ-վրացական հարաբերությունների վրա»,- նկատեց քաղաքագետը:
Սերգեյ Մինասյանը նկատեց, որ վրաց-ադրբեջանական հարաբերություններում նույնպես որոշակի նոր դինամիկա կա: «Ադրբեջանում զգուշավոր են վերաբերվում հայ-վրացական հարաբերություններում վերջին զարգացումներին»,-ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետն անդրադարձավ նաև Վրաստանում տեղի ունեցած համաներման գործընթացին: Նա նկատեց, որ արդեն ազատ են արձակվել վրացահայ 3 գործիչներ: «Ես հույս ունեմ, որ Իվանիշվիլիի այցից հետո դրական փոփոխություններ տեղի կունենան նաև Վահագն Չախալյանի գործի հետ կապված: Չեմ բացառում, որ նրան ազատ արձակեն այցի ընթացքում»,- եզրափակեց Սերգեյ Մինասյանը:

15 Январь 2013 - 10:51 AMT
Сергей Минасян надеется, что после визита Иванишвили в деле Чахаляна произойдут положительные сдвиги
Визит Бидзины Иванишвили в Ереван в значительной мере повлияет не только на армяно-грузинские отношения, но и на региональные развития. Об этом 15 января во время встречи с журналистами рассказал заместитель директора Института Кавказа Сергей Минасян.
“Стремление новых властей Грузии улучшить российско-грузинские отношения положительно отразится и на армяно-грузинских отношениях”, – заметил политолог.
Сергей Минасян отметил, что в азербайджано-грузинских отношениях также наблюдается определенная новая динамика. “В Азербайджане весьма настороженно относятся к последним развитиям в азербайджано-грузинских отношениях”, – сказал Сергей Минасян.
Политолог также коснулся процесса амнистий в Грузии. Он заметил, что уже освобождены 3 грузинских деятеля армянского происхождения. “Я надеюсь, что после визита Иванишвили в деле Чахаляна произойдут положительные сдвиги. Я не исключаю, что его освободят уже в ходе визита”, – заключил Сергей Минасян.