15 Հունվար 2013 - 11:39 AMT
ՀՀ կառավարության թիվ 2 մասնաշենքը (ԱԳՆ շենքը) աճուրդի կդրվի մարտի առաջին տասնօրյակում: Այդ մասին Երևանում հունվարի 15-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի վարչության պետ Արման Սահակյանը:
Դրա հետ կապված նա հիշեցրել է, որ պետական գույքի ուղիղ վաճառքի մասին գործարքը փոխարինվել է աճուրդով այս շենքի նկատմամբ հասարակության մեծ հետաքրքրության և մտավախության հետ կապված, որ այն ցածր գնով կվաճառվի: Միաժամանակ, Արման Սահակյանը հավաստիացրել է, որ «Տանգո» ընկերության սեփականատեր, անվանի արգենտինահայ ձեռնարկատեր Էդուարդո Էռնեկյանը չի հրաժարվում ձեռք բերել այն: «Տանգո» ընկերության հետ մենք նախնական համաձայնություն ենք կնքել այն պայմանով, որ եթե աճուրդի ընթացքում առաջարկվի ավելի բարձր գին, ապա գույքը կօտարվի այդ գնորդին, հակառակ դեպքում ընկերության հետ այս հարցի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն»,- ասել է նա:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աճուրդի է հանել ՀՀ կառավարության թիվ 2 մասնաշենքը` 14.2 հազ. քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով: Այդ մասին որոշման նախագիծը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության ներկայացմամբ, ներառվել է ՀՀ կառավարության դեկտեմբերի 27-ի նիստի օրակարգում:
Հատկանշական է, որ խոսքը հենց այն գույքի մասին է, որ կառավարության հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ օտարվել էր Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տանգո» ընկերության օգտին:
Ինչպես և Է. Էռնեկյանին վաճառքի պարագայում` թիվ 2 մասնաշենքը գնահատված է 20.6 մլրդ դրամ (աճուրդի մեկնարկային գինը` 50.7 մլն դոլար): Սակայն այս անգամ կառավարությունը դրան ավելացրել է նաև մոտ 0.4 հա հողամասի (որի վրա գտնվում է շենքը) վաճառքը` 235 մլն դրամ կադաստրային արժեքով (1 քառ. մետրը` 60 հազ. դրամ): Գնորդը նաև պարտավոր է հատուցել գույքի գնահատման վրա ծախսված 800 հազ. դրամը: Այսպիսով` մասնաշենքի ընդհանուր արժեքը աճում է մինչև 51.3 մլն դոլար:

15 Январь 2013 - 11:20 AMT
Второй корпус правительственных зданий (здание МИД РА) будет выставлено на аукцион в первой декаде марта 2013 года. Об этом 15 января на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Управления по управлению госимуществом при правительстве Армении Арман Саакян.
В связи с этим он напомнил, что сделка о прямой продаже госимущества была заменена аукционом на основе повышенного интереса общественности к этому объекту и опасений, что он продается по низкой цене. Одновременно Арман Саакян заверил, что владелец компании «Танго» – известный аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян, не отказывается от его приобретения. «В случае, если найдется новый покупатель по итогам объявленного аукциона, то здание МИД РА будет продано ему по более высокой цене. В противном случае мы продолжим переговоры с первоначальным покупателем», – сказал он.
Правительство Армении на заседании 27 декабря приняло решение выставить на аукцион второй корпус правительственных зданий (здание МИД) общей площадью 14,2 тысячи квадратных метров. Правительственным решением аукцион может быть организован в течение трех месяцев до марта 2013 года.
Ранее на своем заседании правительство Армении 4 октября приняло решении об отчуждении его в пользу компании «Танго», принадлежащей предпринимателю Эдуарду Эрнекяну.
Выставленный повторно на аукцион второй корпус правительства, как и в первый раз, оценен в 20,6 миллиардов драмов (стартовая цена аукциона $50,7млн). однако на этот раз правительство прибавило к зданию землю, на которой оно расположено, оценив ее в 235 миллионов драмов. Покупатель обязывается построить там здание для МИД РА. Покупатель обязан также компенсировать затраты по оценке имущества – 800 тысяч драмов. В итоге общая стоимость здания вырастает до $51,3 миллиона.