Հայ ազգային կոնգրեսն այսօր գլխավոր դատախազության շենքի դիմաց վերսկսեց ուրբաթօրյա ցույցերը: Նրանք պահանջում են ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի ազատությունը:
«Սա այս տարվա մեր առաջին ուրբաթօրյա ցույցն է: Մենք վերսկսում ենք ու շարունակում պայքարը ազատության ու արդարության համար: Մեր ընկեր քաղբանտարկյալների համար: Այսօր ցույցից բացի նաև նամակներ ենք ուղարկել դեսպանատներ, որով կոչ ենք անում անտարբեր չլինել տեղի ունեցող ապօրինությունների հանդեպ», -PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց ՀԱԿ ակտիվիստ Արեգ Գևորգյանը:
«Այս ցույցը նշանակում է, որ մենք շարունակում ենք պայքարը` անկախ ընտրություններին չմասնակցելու հանգամանքից», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց ՀԱԿ անդամ Արման Գալոյանը:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը նախ հավաքվածներին տեղեկացրեց, որ երեկ հանդիպել է ԵԽԽՎ պատվիրակության հետ ու հստակ ներկայացրել այն իրավիճակը, որի մասին բոլորը գիտեն:
«Նախագահական ընտրությունները տապալված են: Բազմակի քվեարկությունների, մարդկանց ու ընդդիմադիրներին ֆինանսավորող գործարարների ահաբեկման և այլ միջոցներից հետո Սերժ Սարգսյանը, որոշ ժամանակ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, տարիներ շարունակ ամեն ինչ արեցին, որ բացառեն ընտրությունների միջոցով իշխանության փոխվելու հնարավորությունը: Սերժ Սարգսյանը ոչնչացրեց ընտրական համակարգը», – ասաց Լևոն Զուրաբյանը ու հավելեց, որ շարունակելու են պայքարել ՀԱԿ ակտիվիստների ազատության համար:

Армянский национальный конгресс (АНК) 18 января напротив здания Генеральной прокуратуры РА возобновил свои пятничные акции протеста. Члены АНК требуют освобождения активиста Тиграна Аракеляна
“Это первый наш митинг в этом году. Мы продолжаем борьбу за свободу и справедливость, за наших друзей – политзаключенных. Сегодня помимо митинга мы разослали письма в посольства, в которых мы призываем не оставаться равнодушными к царящим беззакониям”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net активист АНК Арег Геворкян.
“Этот митинг означает, что мы продолжаем борьбу, независимо от того обстоятельства, что не участвуем в президентских выборах”, – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net член АНК Арман Галоян.
Руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян сообщил собравшимся, что накануне он встречался с делегацией ПАСЕ и четко представил ситуацию, о которой всем известно.
“Президентские выборы обречены. Серж Саргсян окончательно уничтожил избирательную систему”, – сказал Зурабян, добавив, что они продолжат борьбу за освобождение активистов АНК.