18 Հունվար 2013 - 13:24 AMT
Այսօր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մերժեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումը, որով պահանջում էր անվավեր ճանաչել հանձնաժողովի որոշումը, ըստ որի ՀՀԿ առաջնորդ, գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը գրանցվել է որպես նախագահի թեկնածու:
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը նիստի ժամանակ նշեց, որ վարչական մարմինները պետք է պահպանեն բոլոր օրենքներրը և վարչարարության սկզբունքները, նրանք իրավասու են կատարել այն գործառույթները, որոնք ամրագրված են Սահմանադրությամբ:
«Դիմումն անհիմն է և կարող է դառնալ նախադեպ»,- հայտարարեց Տիգրան Մուկուչյանը:
Անդրիաս Ղուկասյանն այսօր ԿԸՀ նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց, որ հունվարի 21-ից սկսելու է անժամկետ հացադուլ: Ղուկասյանը հացադուլը կդադարեցնի միայն այն ժամանակ, երբ ԿԸՀ-ն բավարարի իր պահանջը և երբ միջազգային դիտորդները հեռանան Հայաստանից:

Центральная избирательная комиссия (ЦИК) РА 18 января отклонила заявление кандидата в президенты РА Андриаса Гукасяна, в котором тот требовал признать недействительным решение комиссии, согласно которому лидер РПА, действующий президент РА Серж Саргсян зарегистрировался в качестве кандидата.
Председатель ЦИК Тигран Мукучян во время заседания отметил, что административные органы должны придерживаться закона и принципов администрирования, они правомочны совершать те действия, которые закреплены Конституцией РА.
“Заявление не обосновано, и оно может стать предпосылкой”, – заявил Мукучян.
Гукасян в пятницу после заседания ЦИК РА во время беседы с журналистами сказал, что с 21 января начнет бессрочную голодовку. Он прекратит голодовку лишь тогда, когда ЦИК удовлетворит его требование, и международные наблюдатели покинут Армению.