Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը նամակով դիմել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին՝ իր խորը մտահոգությունը հայտնելով ՄԱԶԾ Եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակը Բրատիսլավայից Ստամբուլ տեղափոխելու մտադրության վերաբերյալ: Այդ մասին հունվարի 19-ին Երևանում հայտնել է «Հանուն մարդու կայուն զարգացման» ՀԿ և ՄԱԿ UNEP ազգային կոմիտեի նախագահ Կարինե Դանիելյանը: Նամակը ստորագրել են Հայաստանի 15 ՀԿ ներկայացուցիչներ: Նախաձեռնության մասին որոշումը կայացվեց 1,5 ամիս առաջ, երբ նման տեղեկատվություն հայտնվեց: «ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ պաշտոնական հայտարարությամբ է հանդես եկել, սակայն մենք անհրաժեշտ համարեցինք նույնպես համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»,-ասաց նա:
Մասնավորապես, ըստ նրա, նամակում ասվում է. «Մենք գտնում ենք անտրամաբանական այս գրասենյակի տեղափոխումը մի երկիր, որը իրագործել է հայ ժողովրդի Եղեռնը իր իսկ պատմական հայրենիքում, որի սկիզբը դրվեց 1915թ. ապրիլի 24-ին Ստամբուլում: Թուրքիան նաև իրագործել է այլ ազգային փոքրամասնությունների զանգվածային սպանություններ, այդ թվում հույների և ասորիների: Այդ երկիրը 20 տարի շարունակ պահում է շրջափակման մեջ Հայաստանի Հանրապետությունը: Անտեսելով բոլոր բողոքները՝ Թուրքիան պահպանում է սահմանադրության 301 հոդվածը, որը սահմանափակում է խոսքի ազատությունը և ազգային փոքրամասնությունների ազատ զարգացումը: Ավելին՝ խրախուսում է անհանդուրժողականությունը ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ, որի վառ օրինակն է հայտնի հայազգի լրագրող Հրանտ Դինքի սպանութնունը:
Թուրքիան չունի դիվանագիտական հարաբերություններ տարածաշրջանի որոշ պետությունների հետ, ներառյալ այն երկրները, որոնք գտնվում են ՄԱԶԾ Եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի իրավասության ներքո: Եվ վերջապես, Թուրքիան գտնվում է անկայուն տարածաշրջանում, հաշվի առնելով առկա զինված հակամարտությունները Թուրքիայի հարևան երկրներում, ինչպես նաև հենց Թուրքիայի պարբերական խնդիրները տարածաշրջանի պետությունների հետ:
Մենք վստահ ենք, որ ՄԱԶԳ Եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի հնարավոր տեղափոխումը Թուրքիա կտրուկ կնվազեցնի նրա գործունեության արդյունավետությունը: Մենք նաև գիտակցում ենք, որ Թուրքիայի ֆինանսական աջակցությունը ՄԱԶԾ-ին ունի կարևոր նշանակություն, բայց ՄԱԿ-ը միշտ գերադասել է արդարադատության, մարդու իրավունքների և արդարության գաղափարները մնացած առաջնայնություններից, ներառյալ ֆինանսականը»:
Ըստ Կարինե Դանիելյանի տվյալների, գրասենյակը Ստամբուլ տեղափոխելու անթույլատրելիության մասին են ահազանգել Կիպրոսն ու Սլովենիան, մտահոգված է նաև Ռուսաստանը:

19 Январь 2013 - 08:11 AMT
Представители гражданского общества Армении обратились с письмом к генсеку ООН Пан Ги-Муну, выразив свою глубокую озабоченность в связи с планируемой передислокацией Европейского регионального офиса ПРОООН из Братиславы в Стамбул. Об этом 19 января на пресс-конференции в Ереване сообщила председатель ассоциации "Во имя стабильного человеческого развития" и Национального комитета UNEP ООН Карине Даниелян. Под письмом подписали 15 общественных организаций Армении, решение же о данной инициативе было принято после того, как 1,5 месяца назад появилась данная информация. «МИД РА уже направил официальное заявление, однако мы посчитали необходимым также предпринять соответствующие шаги», – подчеркнула она.
В частности, по ее словам, в письме указано, что Армения считает нецелесообразным доверие регионального офиса стране, которая до сих пор не признала Геноцид армян, более 20 лет не имеет дипотношений с Арменией и другими странами региона. Более того, Турция до сих пор не является членом ЕС, а также сохраняет статью 301 Конституции, ограничивающую свободу слова, свободное развитие национальных меньшинств, на официальном уровне
стимулирует нетерпимость к национальным меньшинствам, что в свою очередь приводит к внутренним конфликтам и физическому уничтожению видных общественных деятелей (трагедия убийства известного журналиста армянского происхождения Гранта Динка). В направленном письме также указывается на то, что Турция находиться в нестабильном регионе, где ведутся постоянных вооруженные конфликты.
«Мы надеемся, что ООН сохранит верность своим принципам, и не отдаст приоритет тому большому финансированию, которое предлагается со стороны Турции для передислокации Европейского регионального офиса в Стамбул», – подчеркнула Даниелян. При этом она призвала международное сообщество откликнуться на эту проблему, которая может отрицательно сказаться на реализации программ Европейского регионального офиса, как на региональном уровне, так и непосредственно на Армении.
По данным Карине Даниелян к призыву о недопустимости передислокации Европейского регионального офиса ПРОООН из Братиславы в Стамбул присоединились Кипр и Словения, обеспокоена также и Россия.