Վրաստանի հոգևոր առաջնորդի և արտգործնախարարի հայտարարություններն աղավաղելով`Ադրբեջանը փորձեց Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի Հայաստան այցից առաջ ամեն կերպ խնդիրներ ստեղծել, բայց Վրաստանի արագ արձագանքն ու հերքումները թույլ չտվեցին: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ ևս մեկ անգամ նշեց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը և մեկնաբանեց. «Սա նշանակում է, որ Վրաստանի քաղաքականությունը փոխվում է: Նոր իշխանությունը սկսում է կոմպլիմենտար քաղաքականություն վարել»:
Փորձագետը նշեց, որ Ադրբեջանը Վրաստանի հետ էլ տարածքային խնդիրներ ունի, նկատի ունենալով Դավիթ Գարեջի վանական համալիրի շուրջ անցած տարի բարձացած աղմուկը: Համալիրի 80 տոկոսն Վրաստանի, 20-ը` Ադրբեջանի տարածքում է: Ադրբեջանցի սահմանապահները թույլ չէին տվել վրացի հոգևորականներին անցնել սահմանն ու համալիր մտնել:
«Խնդիրը լուծելու փորձեր եղան, բայց այն դեռ առկա է: Վրաստան-Ադրբեջան սահմանի երկարությունը 480 կմ է, որից 180 կմ-ի դեպքում ամեն ինչ չէ, որ հարթ է», – ասաց Ջոնի Մելիքյանը:

Искажая заявления духовного лидера и министра иностранных дел Грузии, Азербайджан попытался до визита премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили создать проблемы любой ценой, однако быстрая реакция и опровержения со стороны Грузии не допустили этого. Об этом 19 января во время встречи с журналистами заявил эксперт по вопросам Грузии Джони Меликян.
“Это означает, что политика Грузии меняется. Новая власть придерживается комплиментарной политики”, – сказал он.
Эксперт отметил, что у Азербайджана с Грузией есть нерешенные территориальные вопросы, учитывая шум, поднятый в прошлом году вокруг монастырского комплекса Давида Гареджи. 80% комплекса находятся на территории Грузии, а 20% – Азербайджана. Пограничники Азербайджана не позволили грузинским священнослужителям перейти границу и войти на территорию монастыря.
“Были сделаны попытки решить проблему, но она до сих пор еще не решена. Протяженность границы между Азербайджаном и Грузией 480 км, из которых на 180 км все не так гладко”, – сказал Джони Меликян.