Այսօր՝ Հրանտ Դինքի սպանությունից վեց տարի անց, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն այն դիտարկեց 3` իրավական, քաղաքական և հասարակական հարթություններում:
«Իրավական առումով Հրանտ Դինքի սպանության հետաքննությունը վերածվեց ֆարսի, ոտնահարվեցին իրավական բոլոր նորմերը: Արդյունքում դատական եզրակացությունը մոլեռանդ ազգայնականներին մեղադրեց, իսկ խորքային պատճառներն անտեսվեցին»,- ասաց Ռուբեն Մելքոնյանը:
Թուրքագետը նշեց` թուրքական իշխանությունները բազմիցս հայտարարել էին, որ ամեն ինչ անելու են գործի լիակատար բացահայտման համար, սակայն բարձրաստիճան շատ պաշտոնյաներ սպանության կազմակերպման, իսկ հետագայում գործը փակելու համար չընդգրկվեցին դատական գործում, չհեռացվեցին պաշտոններից ու դեռ խրախուսվեցին իշխանությունների կողմից:
Քաղաքական առումով՝ Ռ. Մելքոնյանը նշեց. «Թուրքական պետությունն իր տարբեր կառույցների միջոցով կազմակերպեց, իրականացրեց և հետագայում քողարկեց Դինքի սպանությունը: Դինքի գործում ներգրավված բարձրաստիճան պաշտոնյաները շարունակում են մնալ իշխանության մեջ: Եվրոպական կառույցներում թուրքական իշխանությունների հայտարարությունները ոչինչ են, երբ տեսնում ենք, որ այդ մարդիկ վայելում են իրենց պաշտոնները»:
Ռուբեն Մելքոնյանը նկատեց նաև, որ թուրք հասարակության մեջ Դինքի սպանությունից հետո բեկում տեղի ունեցավ և Հայոց ցեղասպանության, հայերի նկատմամբ առաջացավ պետական թեզից տարբերվող տեսակետ:
«Դինքը գիտակցված մահապարտ էր: Նրա նպատակը թուրք հասարակության մեջ բեկում առաջացնելն էր, ու այսօր մենք տեսնում ենք, որ նրա նպատակներն իրականացել են»,- ասաց թուրքագետը:

19 Январь 2013 - 12:32 AMT
19 января, через 6 лет после убийства главного редактора армяно-турецкой газеты “Агос” Гранта Динка тюрколог Рубен Мелконян рассматривает данное убийство в трех плоскостях: правовом, политическом и общественном.
“С правовой точки зрения расследование убийства Гранта Динка было превращено в фарс, были нарушены все правовые нормы. В итоге судебное заключение обвинило фанатичных националистов, а глубинные причины так и не были выявлены ”, – сказал Мелконян.
Тюрколог отметил, что турецкие власти не раз заявляли, что сделают все возможное для полного раскрытия дела, однако никто из замешанных в дело должностных лиц спецслужб, полиции и прокуратуры не было допрошен в суде. В итоге предварительное следствие и судебное разбирательство были превращены в фарс, а организаторы убийства не были привлечены к ответственности.
С политической точки зрения Мелконян отметил: “Турецкое государство при помощи своих различных структур организовало, осуществило и прикрыло убийство Гранта Динка. Никто из должностных лиц, замешанных в это дело, не был лишен должности”.
Мелконян отметил, что в мышлении турецкого общества после убийства Гранта Динка произошел перелом, и появились точки зрения и мнения о Геноциде армян, отличные от принятых в государстве.
“Динк был добровольным, осознанным смертником. Его жертва в турецком обществе вызвала перелом, и сегодня мы видим, что его цели осуществились”, – сказал тюрколог.