19 Հունվար 2013 - 12:01 AMT
«Հայ-կազակական բարեկամության և համագործակցության միջազգային միավորումը» հունվարի 19-ին հայտարարությամբ է հանդես եկել` հայտարարելով, որ փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում կազմակերպության անդամները կաջակցեն գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին: «Հաշվի առնելով ՀՀ-ում առկա խնդիրները, մարտահրավերները, այդ թվում` սահմանադրական կարգի և օրինականության պահպանման, ամրապնդման հարցը, ինչպես նաև ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության ամրապնդման համար փորձառու ղեկավար ունենալու անհրաժեշտությունը, միավորումը որոշում է կայացրել պաշտպանել գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը»,-Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է կազակական զորքերի գեներալ-լեյտենանտ Սարգիս Աղաբեկյանը»:
Որպես նման որոշման փաստեր գեներալ-գնդապետը նշել է այն, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում Հայաստանը հնարավորություն է ստացել զարգանալ խաղաղ պայմաններում, ինչը նաև նախադրյալ է տնտեսական աճի համար: Աղաբեկյանի խոսքով, միավորման անդամները, լինելով մարտիկներ, միշտ պատրաստ կլինեն պաշտպանելու Հայաստանը:
Միաժամանակ նա կոչ է արել միավորման բոլոր անդամներին և Հայաստանի քաղաքացիներին կատարել իրենց պարտականությունը և ակտիվ լինել կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Ավելին, Սարգիս Աղաբեկյանը արժանի է համարում ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող նաև մյուս թեկնածուներին:

19 Январь 2013 - 11:11 AMT
«Международное Армяно-казачье объединение дружбы и сотрудничества» 19 января выступило с заявлением о том, что в предстоящие президентские выборы (18 февраля) члены организации поддержат действующего президента Армении Сержа Саргсяна. «Учитывая необходимость в наличие опытного руководителя в сфере госуправления для решения поставленных перед Арменией задачи, вызовов, а также соблюдения Конституции и соблюдения законности, Объединение на своем заседании 16 января приняло решении поддержать кандидатуру действующего президента», – заявил на пресс-конференции в Ереване казачий генерал-лейтенант Саркис Агабекян.
Среди аргументов такого решения казачий генерал-лейтенант выделил тот факт, что на протяжении последних 5 лет Армения получила возможность развиваться в мирных условиях, что является предпосылкой и для обеспечения ее экономического роста. Со своей же стороны, по словам Агабекяна, члены объединения, являясь воинами, всегда будут готовы стать на защиту границ Армении.
Одновременно он призвал всех членов объединения и граждан Армении выполнить свой долг и быть активными на предстоящих президентских выборах. Более того, Саркис Агабекян считает достойными и другие кандидатов на пост президента Армении.