21 Հունվար 2013 - 12:27 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ կուսակցությունների 90%-ից ավելին կողմ է Պետրոս Մակեյանի ղեկավարած «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության՝ ՀԱԿ-ը քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու վերաբերյալ փաստաթղթին: Միայն մի կետի շուրջ դեռևս չկա համաձայնություն: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով ՀԱԿ-ի շուրջ ընթացող զարգացումներին, նշեց «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Պետրոս Մակեյանը:
Նրա խոսքով՝ դեռևս 2012թ.-ի հունիսին ԺՀԿ-ն առաջարկություն է ներկայացվել ՀԱԿ-ի ղեկավար մարմնի փոփոխության մասին: Այդ առաջարկությունը ՀԱԿ-ի քաղխորհրդի նիստում վերջնականապես չի ընդունվել: Այնուհետև, սեպտեմբերին կուսակցությունը մեկ այլ փաստաթուղթ է ներկայացրել, իսկ վերջինը հունվարի 13-ի քաղխորհդի որոշումն է, որը եզրափակում է ամբողջ փաթեթը:
«Այս փաթեթով մենք մտնելու ենք ՀԱԿ-ի քաղխորհուրդ, բայց մինչ այդ մենք կբանակցենք մեր գործընկեր կուսակցությունների հետ: Առաջարկությունների մի մասը քննարկվել և ընդունվել է, բայց դրանց առանցքը,այդ 6-րդ կետը չի փոխվել: Մենք որևէ անձի հրաժարական չենք պահանջել, սա ՀԱԿ-ի համակարգային բարեփոխման առաջարկություն է: Մենք ոչ թե պահանջել ենք, այլ նշել, որ ցանկալի կլիներ` քաղխորհրդի նիստերը ղեկավարեր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը»,- նշեց Պետրոս Մակեյանը:

21 Январь 2013 - 13:23 AMT
90% партий – членов Армянского национального конгресса (АНК) за документ руководимой Петросом Макеяном партии “Демократическая родина” по выходу из политического кризиса АНК. Пока нет согласия лишь по одному пункту. Об этом 21 января во время встречи с журналистами, говоря о развитиях вокруг АНК, рассказал лидер партии “Демократическая родина” Петрос Макеян.
По его словам, еще в июне 2012 года партия представила предложение об изменении руководящего органа АНК. Данное предложение не было окончательно принято на заседании политсовета АНК. Несмотря на это, в сентябре партия представила другой документ.
“С данным пакетом мы войдем в политсовет АНК, однако до этого мы будем вести переговоры с партиями, являющимися нашими партнерами. Часть предложений была обсуждена и принята, однако их центральный 6-ой пункт не был изменен. Мы не требовали ничьей отставки. Это предложение системных реформ. Мы не требовали, просто, было бы желательно, чтобы заседания политсовета координировал Левон Тер-Петросян”, – отметил он.