«Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ, ՀՀ նախագահի թեկնածու Արամ Հարությունյանը գալիք նախագահական ընտրություններում ծրագրային պայքարն անիմաստ է համարում: «Մրցակցությունն անիմաստ է, իսկ նա ով ծրագիր և դրույթներ է ներկայացնում՝ ծիծաղելի է: Այս ընտրությունները չեն կարող լինել լեգիտիմ, իսկ նա ով մնում է ընտրացուցակներում, լեգիտիմացնում է իշխանություններին: Նրանք, ովքեր կհանեն թեկնածությունը կնշանակի, որ անկախ էին: Իսկ այն թեկնածուներիը, ովքեր դեկորացիայի մաս էին, խիստ ճնշումների են ենթարկվելու »,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Արամ Հարությունյանը:
Նախագահի թեկնածուն երկու ծրագիր ունի՝ մինիմում և մաքսիմում:
«Մինիմում ծրագիրն այն է, որ բոլոր թեկնածուները դուրս գան ընտրապայքարից և Սերժ Սարգսյանին թողնեն միայնակ:
Ես փետրվարի 8-ին՝ ժամը 5-ին, կհանեմ իմ թեկնածությունը: Ամսի 7-ից՝ ժամը 5-ից նստելու եմ հացադուլի ԿԸՀ-ի դիմաց և պահանջելու եմ, որ բոլորը հանեն թեկնածությունը»,- հայտարարեց Արամ Հարությունյանը:
Նա նաև ներկայացրեց օր մաքսիմում ծրագիրը, ըստ որի՝ Սերժ Սարգսյանը ևս հանում է իր թեկնածությունը և գնում հանգստի: «Ես ուզում եմ, որ Հայատսանի չորրորդ նախագահը մնա Հայաստանում»,- նկատեց նախագահի թեկնածուն:
Ըստ նրա՝ Հայստանում որևէ մեկը իրավիճակը հստակ չի գնահատում: Ընտրություններին մասնակցելու Արամ Հարությունյանի նպատակն այն էր, որ ինքը ասի այն, ինչ բոլորը գիտեն, բայց չեն բարձրաձայնում: «Ես առաջադրվել եմ, որ բարձրաձայնեմ ստեղծված իրավիճակի մասին և տամ լուծումներ: Իսկ լուծումը այն է, որ Սերժ Սարգսյանին թողնենք միայնակ»,- եզրափակեց նախագահի թեկնածուն:

Лидер партии “Национальное согласие”, кандидат в президенты РА Арам Арутюнян считает бессмысленной программную борьбу. “Конкуренция бессмысленна, а те, кто представляет свою программу и положения, просто смешны. Эти выборы не могут быть легитимными, а те, кто остается в избирательных списках, легитимизируют действующую власть. Это означает, что те, кто снял свои кандидатуры, были независимыми. А кандидаты, являющиеся частью декорации, подвергнутся жесткому давлению”, – сказал 22 января во время встречи с журналистами Арам Арутюнян. У кандидата в президенты есть две программы: минимум и максимум.
“Согласно программе-минимуму, все кандидаты должны будут выйти из предвыборной борьбы и оставить Сержа Саргсяна одного. 8 февраля в 5 часов я сниму свою кандидатуру. С 7 февраля я объявлю голодовку напротив здания ЦИК и потребую, чтобы все кандидаты сняли свои кандидатуры”, – заявил Арам Арутюнян.
Он представил и программу-максимум, согласно которой Серж Саргсян также снимет свою кандидатуру и уйдет на отдых. “Я хочу, чтобы четвертый президент Армении остался в стране”, – заметил кандидат в президенты.