23 Հունվար 2013 - 11:33 AMT
Թուրքիայի վարչապետ, 2014-ին նախագահ դառնալ պատրաստվող Էրդողանի քաղցկեղի լուրը չի հերքվել, բայց օրինակներ կան, երբ այդ հիվանդությամբ մարդիկ բավական երկար են ապրում: Այսօր ասուլիսի ժամանակ նշեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանն ու ավելացրեց.«Էրդողանի գործողություններից կարող ենք դատել, որ նա մինչև 2023 թվականն ապրելու հույս ունի»:Թուրքագետի խոսքով` 2002 թվականից սկսած Թուրքիան ուժեղ է Էրդողանով: Նա խարիզմատիկ քաղաքական գործիչ է, նաև տոտալիտար և ինչպես բնորոշ է նման մտածելակեր ունեցող ղեկավարին` իրեն փոխարինող չի պատրաստել:
«Եթե, օրինակ, մահափորձի պատճառով կամ քաղցկեղից մահանա, ոչ մեկը չկա, ով կվերցնի ընկած դրոշն ու կշարունակի նրա գործը: Այս առումով Թուրքիան ինչքան ուժեղ է, նույնքան էլ` հիմքերը խարխուլ են», – ասաց Արտակ Շաքարյանը:

Слухи о заболевании раком премьер-министра Турции Эрдогана, готовящегося к участию в президентских выборах 2014 года, не были опровергнуты, однако есть масса примеров, когда люди с подобным заболеванием живут достаточно долго.
Об этом 23 января во время пресс-конференции заявил тюрколог Артак Шакарян, добавив: “Исходя из действий Эрдогана, можно судить о том, что он надеется дожить до 2023 года”.
По словам тюрколога, с 2002 года Турция сильна Эрдоганом, он является харизматичным политическим деятелем, а также тоталитарным, что весьма характерно для руководителя подобного склада, он даже не готовит себе преемника.
“Если, например, он будет убит или скончается от рака, нет никого, кто смог бы поднять знамя и продолжить его дело. В данном контексте насколько Турция сильна, настолько и шатки ее основы”, – сказал Шакарян.