30 Հունվար 2013 - 08:18 AMT
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը աշխատանքային էր: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետն ասաց, որ այս պահին Հայաստանի համար կարևորէ պահպանել Միսնկի խմբի ձևաչափը, քանի որ Ադրբեջանը ամեն բան անում է, որ բանակցային գրծընթացում Թուրքիան մասնակցություն ունենա:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը տեղեկացրեց նաև, որ իրականում այս օրերին Ադրբեջանում տեղի ունեցող ցույցերը սոցիալական բնույթ չեն կրում, թեև Ադրբեջանի իշխանությունները դրանք որպես սոցիալական բողոք են ներկայացնում:
«Ցույցերն անցկացվում են լեզգիաբնակ շրջաններում, դրանք սոցիալական բնույթ չեն կրում »,-ասաց քաղաքագետը և հավելեց, որ այս ընթացքում շատերը բանտերում են հայտնվել և բողոքի ալիքը դրանից կաճի:
Անդրադառնալով Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկմանը քաղաքագետն ասաց, որ Սերժ Սարգսյանը արդեն հայտարարել է, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանն անպայման գործարկվելու է և այդ հայտարարությունը շատ կարևոր է:

Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана была рабочей. Об этом 30 января во время встречи с журналистами сказал политолог Грант Мелик-Шахназарян. Политолог сказал, что в настоящее время для Армении важно сохранить формат Минской группы, поскольку Азербайджан делает все возможное, чтобы в переговорном процессе принимала участие и Турция.
Грант Мелик-Шахназарян также сообщил, что на самом деле митинги, проходящие в Азербайджане в эти дни, не носят социальный характер, хотя власти этой страны стараются любой ценой выдать их за социальные акции протеста.
“Митинги проводятся в областях, где преобладает лезгинское население, эти митинги не имеют социальной направленности”, – сказал политолог, добавив, что за этот период многие оказались в тюрьмах, и в связи с этим волна протеста будет расти.
Говоря о степанакертском аэропорте, политолог сказал, что Серж Саргсян уже заявил, что он непременно будет задействован, а данное заявление весьма значимо.