30 Հունվար 2013 - 14:32 AMT
ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ նախագահական ընտրություններում և նրա կենտրոնակայանը շարունակում են դիտարկել նախագահական ընտրությունները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել ԱՊՀ դիտորդական առաքելության կենտրոնակայանում:
Հունվարի 25-ին ԱՊՀ գործադիր քարտուղարի, Գործադիր կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վլադիմիր Գարկունը հանդիպել է ոստիկանության ղեկավարության հետ, որի ընթացքում տեղեկացվել է ընտրացուցակների կազմման և հստակեցման աշխատանքների մասին, ինչպես նաև այն միջոցների վերաբերյալ, որ կիրառվում են հասարակական կարգի պահպանման համար:
Գարկունը հանդիպել է նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության ղեկավար Հայդի Տելյավինիի հետ: Զրույցի ժամանակ կողմերը քննարկել են ընտրարշավի ընթացքը, պայմանավորվել են աշխատանքային շփումների մասին և ԱՊՀ ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելությունների ղեկավարների հանդիպման մասին 2013թ. փետրվարի 18-ին:
Այցելելով Գյումրի՝ Գարկունը եղել է թիվ 35 ընտրատարածքում, որտեղ ծանոթացել է նրա աշխատանքին, փաստաթղթերին, զրուցել է հանձնաժողովի անդամների հետ: Հանդիպում է տեղի ունեցել Շիրակի մարզպետ Գիզիրյանի ու Գյումրիի քաղաքապետ Բալասանյանի հետ: Նրանք իրազեկել են Գարկունին ԸՕ շրջանակում ընթացող նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
ԱՊՀ երկարաժամկետ դիտորդները հանդիպել են նախագահության թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Արման Մելիքյանի նախընտրական շտաբի ղեկավարության հետ՝ քննարկելով ընտրարշավի ընթացքը: Աշխատանքը նախընտրական շտաբերի հետ և հանդիպումները թեկնածուների հետ կշարունակվեն:
Առաքելությունը հետագայում ևս կիրազեկի իր գործունեության մասին: Այժմ դիտարկվում է նախընտրական քարոզարշավի լուսաբանումը ԶԼՄ-ներում: Կշարունակվի ընտրատարածքային և ընտրատեղամասային հանձնաժողովների աշխատանքի ուսումնասիրությունը:

30 Январь 2013 - 14:23 AMT
Миссия наблюдателей от СНГ на выборах президента Республики Армения и ее Штаб продолжают осуществлять мониторинг президентских выборов. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили Штабе Миссии наблюдателей от СНГ.
25 января первый заместитель председателя Исполнительного комитета – исполнительного секретаря СНГ Владимир Гаркун встретился с руководством Полиции Республики Армения, в ходе которой был подробно проинформирован о проводимой работе по составлению и уточнению списков избирателей, а также мерах, которые предпринимают органы полиции по обеспечению общественного порядка в ходе избирательной кампании.
Гаркун также провел встречу с главой миссии БДИПЧ/ОБСЕ Хайди Тельявини. В ходе беседы стороны обсудили ход избирательной кампании, договорились о поддержании рабочих контактов и о встрече глав миссий СНГ и БДИПЧ/ОБСЕ в день голосования 18 февраля 2013 года.
Находясь с визитом в городе Гюмри, Владимир Гаркун посетил окружную избирательную комиссию № 35, где ознакомился в ее работой, документами, которые касаются избирательной кампании, побеседовал в членами комиссии. Состоялась встреча с губернатором Ширакского марза А. Гизиряном и мэром города Гюмри С. Баласаняном. Руководители области и города подробно проинформировали В. Гаркуна о проводимой в рамках Избирательного кодекса Республики Армения работе по подготовке к президентским выборам.
Долгосрочные наблюдатели от СНГ провели встречи с руководством предвыборного штаба кандидата в президенты Раффи Ованнисяна и кандидатом в президенты Арманом Меликяном, на которых был обсужден ход избирательной кампании. Практика встреч с кандидатами в президенты и их предвыборными штабами будет продолжена.
Миссия, осуществляя наблюдение за ходом подготовки и проведения выборов, и дальше будет информировать о своей деятельности. В настоящее время ведется мониторинг освещения предвыборной кампании кандидатов в президенты в средствах массовой информации. Будет продолжено изучение работы окружных и участковых избирательных комиссий по подготовке и проведению выборов президента Республики Армения.