4 Փետրվար 2013 - 09:04 AMT
Սկզբում կարծում էին, որ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանատան առաջ պայթյունը Սիրիայի կազմակերպածն է, բայց հետո պարզ դարձավ, որ թուրքական ձախակողմյան հակաիշխանական ուժերի ձեռքի գործն է, որոնք երկար ժամանակ ԱՄՆ-ի դեմ գործողություններ չէին իրականացնել: 3 օր առաջ տեղի ունեցած դեպքին միջազգային հանրության արձագանքն այսօր ասուլիսի ժամանակ վերլուծել է թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
«Հակաիշխանական այս ուժերը երկար ժամանակ աչքի են ընկել Թուրքիայի անվտանգության ուժերի դեմ ակտիվ հարձակումներով»,- մանրամասնել է նա` նշելով նաև, որ Թուրքիայի ձախակողմյան ուժերի ղեկավարները գտնվում են Եվրոպայում, զբաղվում են հիմնականում թմրաբիզնեսով և մաքսանենգությամբ:
Միջազգային հարցերով փորձագետ Մենուա Սողոմոնյանը, շարունակելով թեման, նշել է, որ ձախակողմյան ուժերի նպատակը Թուրքիայում սոցիալիզմի հաստատումն է, նաև քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը: Նա անդրադարձել է նաև հայերի սպանություններին, նշել ազգայնականության մասին: Մենուա Սողոմոնյանը համեմատել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանատան առաջ տեղի ունեցած պայթյունը և հայերի սպանությունը և նշել, որ երկու գործողություններն էլ պետք է որակել ահաբեկչություն, բայց քաղաքական ահաբեկչությունը դատապարտվում է, իսկ հայերի սպանությունը` ոչ:
«Անգամ թուրքական իշխանությունները պետական մակարդակով չանդրադարձան հայերի սպանություններին: Փաստերն ամեն կերպ կոծկում են, ավելին` այս ամենը կարելի է թողտվության քաղաքականություն համարել»,- ասել է Մենուա Սողոմոնյանը:

Вначале взрыв перед посольством США в Турцию списали на Сирию, потом стало ясно, что это дело рук турецких левоцентристских антиправительственных сил, которые давно не предпринимали антиамериканских действий. Международную реакцию на прозвучавший 3 дня назад взрыв проанализировал на пресс-конференции в Ереване тюрколог Андраник Испирян.
“Эти антиправительственные силы давно известны своей активной борьбой с силами безопасности Турции”, – сказал он, отметив, что лидеры турецких левоцентристских сил на самом деле находятся в Европе, вовлечены в основном наркобизнес и контрабанду.
Продолжая тему, эксперт по международным вопросам Менуа Согомонян отметил, что цель левоцентристских сил – установление социализма в Турции, а также освобождение политзаключенных. Что касается участившихся нападений на армян в Турции, то эксперт провел параллели между этими случаями и взрывом перед посольством США и охарактеризовал их как “терроризм”, однако, добавил он, политический терроризм осуждается, а нападения на армян – нет.
“Турецкие власти на государственном уровне никак не отреагировали на нападения на армян. Можно даже говорить о политике попустительства в этом вопросе”, – добавил Менуа Согомонян.