5 Փետրվար 2013 - 09:41 AMT
Ռոբերտ դե Նիրոն վերջապես իր աստղը կունենա Հոլիվուդի «Փառքի ճեմողում», հայտնում է AP-ն: Չնայած իր ճանաչվածությանը՝ «Օսկարի» երկու մրցանակների 69-ամյա դափնեկիրը մինչ օրս նման աստղ չուներ: Հանդիսավոր պահին նրա կողքին էին նրա կինը՝ Գրեյս Հայթաուերը և գործընկերները՝ Բիլլի Քրիսթալն ու սցենարիստ Դևիդ Ռասսելը: Ելույթ ունենալով հանդիսավոր արարողության ժամանակ, դերասանը խոստովանել է, որ հպարտանում է նրանով, որ «Հոլիվուդի քաղաքացի է»:
Իր 40-ամյա կարիերայի ընթացքում Դե Նիրոն նկարահանվել է տասնյակ ֆիլմերում, որոնցից շատերը արդեն դարձել են համաշխարհային կինոյի դասական նմուշներ: Դրանց թվում են՝ «Կնքահայրը», «Մեկ անգամ Ամերիկայում», «Տաքսիստը»: Դերասանն արժանացել է երկու «Օսկարի» և երկու «Ոսկե գլոբուսի»: Այս տարի նա ներկայացված է «Օսկարի» «Իմ ընկերը հոգեկան է» ֆիլմում երկրորդ պլանի դերակատարման համար, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

Роберт де Ниро оставил отпечатки рук и ног на «Аллее славы» Голливуда. Об этом сообщает AP. Несмотря на огромную популярность, 69-летнего лауреата двух премий «Оскар» до сих пор не было среди тех, кто обзавелся именной звездой. Поддержать де Ниро в торжественный момент пришли супруга Грейс Хайтауэр и коллеги – партнер по новому фильму Билли Кристалл и сценарист Дэвид О. Рассел. Выступая на торжественной церемонии, актер признался, что гордится тем, что стал «гражданином Голливуда».
За свою 40-летнюю карьеру Де Ниро снялся в десятках фильмов, многие из которых стали классикой мирового кино. Среди них – «Крестный отец», «Однажды в Америке», «Таксист». На счету де Ниро два «Оскара» и два «Золотых глобуса». В текущем году жюри Американской академии киноискусства номинировало де Ниро на соискание премии «Оскар» за роль второго плана в фильме «Мой парень псих», пишет ИТАР-ТАСС.