7 Փետրվար 2013 - 07:11 AMT
ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Հրանտ Բագրատյանի միավորումը, ըստ քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանի, շատ հավանական է: «Նրանք թշնամիներ չեն: Իշխանությունն իհարկե, կուզենա, որ չմիավորվեն, պարզ է, չէ՞: Բայց եթե միավորվում են` Հայաստանը ճգնաժամից դուրս են բերում կամ փորձում են, ի՞նչ վատ բան կա»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նկատեց Լևոն Շիրինյանը:
Երեկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էր, որ հանդիպել է Հրանտ Բագրատյանին: «Քննարկել ենք Հայաստանի ապագան, որ հայ ժողովուրդը մեր միասնական ջանքերով իր հաղթանակը տոնի: Նժարի վրա դրված է մեր երկիրը փոխելու հարցը»,- ասել էր նախագահի թեկնածուն:
Լևոն Շիրինյանն այս հնարավոր միավորումը հետաքրքիր է համարում երկու թեկնածուների աշխարհայացքների իմաստով: «Կա Րաֆֆու ընտանեկան դաստիարակությունը, որը շատ լավն է, մյուս կողմից Բագրատյանի ծայրահեղ լիբերալիզմը, եթե վերջինը վերացվի, դա կարող է լինել: Գաղափարական ընդհանուր պլատֆորմի վրա կարող են գնալ առաջ: Պահպանողականների կողքին կլինի նաև ազատական քաղաքականությունը. դա հետաքրքիր է»,- ասաց քաղաքագետը:

7 Февраль 2013 - 08:21 AMT
Возможность объединения кандидатов в президенты Армении Раффи Ованнисяна и Гранта Багратяна весьма вероятна, считает политолог Левон Ширинян. «Они не враги. Абсолютно очевидно, что власти не захочется такого объединения. Но что плохого в том, что они объединяются для вывода Армении из кризиса или хотя бы, чтоб попытаться это сделать?», – сказал Ширинян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Накануне Раффи Ованнисян заявил, что встретился с Грантом Багратяном. «Мы обсуждали будущее Армении, достижение совместными усилиями победы армянского народа. На чаше весов – вопрос изменения нашей страны», – сказал Раффи Ованнисян.
Левон Ширинян посчитал возможное объединение двух кандидатов весьма интересным с учетом различия в их мировоззрении. “С одной стороны семейное воспитание Раффи, очень хорошее, с другой стороны – радикальный либерализм Багратяна, и если этот либерализм поутихнет, объединение может иметь место. И они могут двигаться вперед на основе единой идеологической платформы. Рядом с консерваторами может оказаться либеральная политика – это интересно”, – сказал Левон Ширинян.