Բացելով կառավարության նիստը՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է ԶԼՄ-ների արծարծած խնդրին այն մասին, որ իրավիճակը դպրոցներում մտահոգիչ է, ուսուցիչները կարող են միջամտել նախընտրական գործընթացին:
Վարչապետը հանձնարարել է կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանին հսկողության տակ պահել այդ հարցը: «Կրթական հաստատությունների ղեկավարները խստորեն կպատժվեն «արջի ծառայություններ» մատուցելու դեպքում»,-ասել է նա:
Իր հերթին Աշոտյանը հավելել է, որ նախարարությունն այժմ 2 խնդիր ունի՝ ապահովել, որ դպրոցներում քաղաքական գործընթացներ չլինեն և ապահովվի նորմալ կրթական գործընթացը:
Ագարակի դպրոցի տնօրենը, որի մասնակցությունը նախընտրական գործընթացներին, բացահայտվել էր, խիստ նկատողություն է ստացել:

7 Февраль 2013 - 07:40 AMT
Открывая заседание правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян обратился к проблеме, поднятой местными СМИ относительно того, что ситуация в школах вызывает обеспокоенность, педагоги могут вмешиваться в предвыборный процесс.
Глава правительства поручил министру образования и науки Армении Армену Ашотяну держать этот вопрос под контролем, чтобы школы не имели никакого отношения к предстоящим 18 февраля президентским выборам. “Руководители образовательных учреждений будут строго наказаны за предоставление “медвежьих услуг”, – подчеркнул премьер.
Со своей стороны Ашотян добавил, что перед Министерством сейчас стоит 2 задачи – обеспечить, чтобы в школах не было политических процессов, был обеспечен нормальный образовательный процесс.
Директор же Агаракской школы, уличенный в причастности к предвыборным процессам, получил строгий выговор.