7 Փետրվար 2013 - 08:27 AMT
Չորս ամիս առաջ YouTube –ում տեղադրված «Ջուղա» ֆիլմը մեկ շաբաթ հետո ունեցել է 4000-ից ավելի դիտում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց պատմաբան, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը:
«2006 թ-ին նկարահանված 20 րոպե տևողությամբ «Ջուղա» ֆիլմը YouTube –ում տեղադրվել է հայերեն և անգլերեն, մի քանի օր հետո ունեցել ենք 380 դիտում հայերենով, և համարյա նույնքան անգլերենով: Ֆիլմը դիտել են անգամ Աֆրիկայից, իսկ ամենակարևորը այն դիտում են ադրբեջանցիները»,-նշեց ճարտարապետը:
Ֆիլմը հայկական հուշարձանների ցեղասպանության մասին է, որն անվանում են ոչ միայն մշակութային է այլ նաև՝ քաղաքական: 2007 թ-ին ֆիլմը ցուցադրվել է Ազգային ժողովում, որին ներկա է եղել Ստրասբուրգից ժամանած 16 հոգուց մի պատվիրակություն: «Պատվիրակության անդամները ֆիլմը դիտելուց հետո ադրբեջանցիներին համարեցին բարբարոսներ »,-ասաց Սամվել Կարապետյանը: Խոսելով հուշարձանների պահպանման մասին՝ ճարտարապետը նշեց, որ այդ առումով մենք պետք է օրինակ վերցնենք մեր հարևան Իրանից, որտեղ նպատակաուղղված աշխատանք է տարվում հուշարձանների պահպանության ուղղությամբ: Նշենք, որ 2007 թ-ին «Ջուղա» ֆիլմը ստացել է նախագահի հատուկ մրցանակ: Մոտ ժամանակներս ծրագրված է նկարահանել «Հովվի եկեղեցին» և «Արաբկիրի վերջին հացը» ֆիլմերը:

7 Февраль 2013 - 09:30 AMT
У размещенного 4 месяца назад на сайте YouTube фильм “Джуга” через неделю было уже более 4000 просмотров, заявил журналистам историк, председатель Фонда, занимающегося изучением армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян.
“Снятый в 2006 году 20-минутный фильм “Джуга” был размещен на YouTube на армянском и английском языках, и через несколько дней армянскую версию просмотрело уже 380 человека, и примерно столько же – английскую. Фильм смотрели даже пользователи из Африки, но, самое главное, его смотрели и азербайджанцы”, – сказал Карапетян.
Фильм «Джуга» рассказывает о геноциде армянских памятников, который называют не только культурным, но и политическим. В 2007 году на показе фильма в парламенте Армении присутствовала большая делегация из Страсбурга. «Члены делегации после просмотра фильма назвали азербайджанцев варварами», – отметил Самвел Карапетян.
Говоря о сохранении памятников, архитектор сказал, что в этом вопросе Армения должна брать пример с соседнего Ирана, где проводится целенаправленная работа по сохранению памятников.
Стоит отметить, что в 2007 году фильм «Джуга» удостоился специальной премии президента Армении. В то же году фильм в количестве 2000 копий был распространен Организацией по изучению армянской архитектуры (RAA) совместно с офисом RAA в Лос-Анджелесе как в Конгрессе США, так и среди неправительственных организаций.
В ближайшее время планируется приступить к съемкам фильмов «Пастушья церковь» и «Последний хлеб Арабкира».