ՀՀ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ երկու օրը մեկ հայտարարվող հարցումների տվյալներում թարմություն է մտել: GALLUP International Association-ի հայաստանյան գրասենյակը փետրվարի 2-5-ը հարցումներ է անցկացրել, որով փորձել է պարզել, թե թեկնածուներից ով ունի ամենաբարձր հակառեյտինգը: Պարզվել է` այդ թեկնածուն Անդրիաս Ղուկասյանն է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կազմակերպության նախագահ Արամ Նավասարդյանը ու հետազոտական բաժնի ղեկավար Գայանե Դաջունցը ներկայացրեցին հերթական հարցման արդյունքները: Այսպիսով, հարցվածների 22%-ը նշել է, որ ոչ մի դեպքում չի քվեարկի Անդրիաս Ղուկասյանի օգտին, 21՝ Սերժ Սարգսյանի, 20%-ը երբեք չի քվեարկի Հրանտ Բագրատյանի, 11%-ը էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի, 4%-ը չի քվեարկի Րաֆֆի Հովհաննիսյանի օգտին:
GALLUP-ը փորձել է պարզել նաև թե քանի տոկոս ձայներ կստանան թեկնածուներից յուրաքանչյուրը: Եթե ընտրությունները լինեին այս կիրակի, ապա ընտրողների 68 տոկոսն իր ձայնը կտար ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին, 24%-ը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, 5%-ը Պարույր Հայրիկյանին, 2%-ը Հրանտ Բագրատյանին, 0,3-ական տոկոս կստանային Վարդան Սեդրակյանն ու Արամ Հարությունյանը, իսկ Անդրիաս Ղուկասյանն ու Արման Մելիքյանը գրեթե ձայն չէին ստանա:
Համադրելով այս կամ այն թեկնածուի վերաբերյալ դրական ու բացասական արձագանքները, GALLUP International Association-ի ստացել է հետևյալ տվյալները. ամենալավ արդյունքն ունի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` 24%-ը կքվեարկի նրա օգտին, 4-ը՝ ոչ, բացասական առումով աչքի է ընկնում Հրանտ Բագրատյանը՝ 2%-ը կքվեարկի նրա օգտին, 20%-ը չի քվեարկի, այստեղ ևս ամենաբացասական ցուցանիշը Անդրիաս Ղուկասյանինն է. նրան օգտին քվեարկող գրեթե չկա և 22 %-ն էլ նշել է, որ երբեք ձայն չի տա նրան:

7 Февраль 2013 - 11:01 AMT
Армянский офис организации GALLUP International Association обновил результаты проводимого накануне президентских выборов раз в два дня опроса. При помощи проведенного с 2-го по 5-ое февраля опроса сотрудники организации попытались выяснить у кого из кандидатов в президенты Армении самый высокий антирейтинг. Оказалось, что этот кандидат – Андреас Гукасян, который уже 17-ый день проводит голодовку с требованием от ЦИК РА признать недействительной регистрацию действующего президента Сержа Саргсяна в качестве кандидата.
Согласно результатам опроса, 22% респондентов заявили, что не намерены голосовать за Андреаса Гукасяна, 21% не собирается отдавать свои голоса Сержу Саргсяну, 20% – Гранту Багратяну, 11% – эпосоведу Вардану Седракяну, и 4% не проголосуют за Раффи Ованнисяна.
GALLUP International Association также попытался выяснить, кому бы отдали свои голоса избиратели, если бы выборы прошли в ближайшее воскресенье. Таким образом, Серж Саргсян набрал бы 68% голосов, Раффи Ованнисян – 25%, Паруйр Айрикян – 5%, Грант Багратян – 2%. Вардан Седракян и Арам Арутюнян – по 0,3%, а Андреас Гукасян и Арман Меликян практический не набрали голосов.
Сопоставив положительные и отрицательные отклики избирателей о кандидатах, организация GALLUP International Association пришла к выводу, что в наиболее выгодном положении находится Раффи Ованнисян, за него проголосовало бы 25%, против – 4, самое тяжелое положение у Андриаса Гукасяна, за него не хочет голосовать практически ни один избиратель, а 22% отметили, что никогда не отдадут ему свой голос.