12 Փետրվար 2013 - 12:28 AMT
Բժիշկները, իրավապաշտպաններն ու գործարար հանրությունը ընդհանուր առմամբ դրական են գնահատում այս օրինագիծը, թեպետ կառավարության կողմից հակածխախոտային քաղականության իրականացման ընթացքում ոտնահարվում են 44 միլիոն ծխողների իրավունքերը, որոնք էլ պահանջում են փաստաթղթի հանրային քննարկում:
ՌԴ Պետդուման երրորդ ընթերցմամբ քննարկել է հակածխախոտային օրինագիծը, որից հետո խորհրդարանականները մտադիր են ուղղումներ կատարել վարչական օրենսդրության մեջ՝ տուգանքներ սահմանելով օրենքի խախտման համար: Ավելին, քաղաքացիների կարգելվի ծխախոտի մնացորդներն ու լուցկիները նետել գետնին, եթե դա կարող հրդեհի բռնկման պատճա դառնալ: Այդ խախատումների համար տուգանքի չափը կհասնի 1500 ռուբլու:
Աշխարհում չկան միասնական չափանիշների հասարակական վայրում ծխելու համար տուգանքների առումով: Օրինակ, Նոր Զելանդիայում ընդհանրապես պատիժ չի սահմանված խախտումների համար: Եթե բարում ծխողը հրաժարվի հանգցնել ծխախոտը, ղեկավարությունը կարող է դուրս բերել նրան հաստատությունից:
Մեծ Բրիտանիայում ծխելը հասարակական վայրում տուգանվում է 50 ֆունտ ստերլինգով: Եթե փաբի սեփականատերերը չեն խոչընդոտում խախտմանը, նրանք ստիպված են լինելու 2,5 հազար ֆունտ վճարել:
Ամենալուրջ պատիժը սահմանված է Կանադայում: Օնտարիո նահանգի որոշ շրջաններում տուգանքը հասնում է 25 հազար կանադական դոլարի: ԱՄՆ-ում տուգանքի չափը տարբեր նահանգներում տարբեր է՝ 10 դոլարից մինչև 1,5 հազար դոլար:
Իսկ կա՞ Հայաստանում նման օրենքի անհրաժեշտությունը:
Ֆիլիպ Մորրիս Ինտերնեշնլի դուստր ընկերություն Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչը պատմել է PanARMENIAN.Net-ին իր դիրքորոշման մասին. քանի որ սիգարետ ծխելը կախվածություն է առաջացնում և ծխողների մոտ լուրջ հիվանդությունների պատճառ է հանդիսանում, ծխախոտային արտադրատեսակները պետք է շուկայավարվեն (վաճառվեն) պատասխանատու կերպով:
Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիան կողմնակից է ծխախոտի շուկայավարման և գովազդման պարզ և իրագործելի կանոնակարգմանը, ներառյալ արգելքներ գովազդի որոշակի տիպերի վրա, ինչպիսիք են հեռուստատեսությունը, ռադիոն և արտաքին գովազդային վահանակները:
Մրցակցային շուկայում հաղորդակցման որոշ միջոցներ և տեղին են և անհրաժեշտ: Արտադրողները պետք է հնարավորություն ունենան հաղորդակցվել չափահաս սպառողների հետ այնտեղ, ուր սիգարետներ են վաճառվում:
Հանրային առողջապահության նպատակները կարող են իրագործվել, միաժամանակ թույլ տալով չափահաս ծխողներին ստանալ տեղեկատվություն իրենց հասանելի տարբեր ապրանքանիշերի մասին: Մենք ձգտում ենք աշխատել համագործակցելով և կառուցողականորեն, որպեսզի հասնենք ծխախոտի վերահսկման արդյունավետ և գործնական օրենսդրության և լուծենք այնպիսի հարցեր, որոնք արտահայտում են կառավարության և սպառողների օրինական մտահոգությունները, ասել են Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիայում:
Հակածխախոտային օրենքները ոտնահարում են ծխողների իրավունքները
Իրավապաշտպանները համարում են, որ Ռուսաստանը ազգային առողջության բարելավման ճիշտ ուղղու վրա է: Այդ միջոցառումները համապատասխանում են զարգացած օտար երկրների պրակտիկային, որտեղ ծխողների համար հատուկ վայրեր են նախատեսված, իսկ բնակչությունը առողջ ապրելակերպ է վարում:
Կարծո՞ւմ եք արդյոք, որ Ռուսաստանում կամ Հայաստանում ծխելու խնդիրը հնարավոր է լուծել հասարակ արգելքով: Չե՞ք կարծում, որ հակածխախոտային օրենքները ոտնահարում են ծխողների իրավունքները
Ֆիլիպ Մորրիսի ներկայացուցիչը գտնում է, որ հասարակության ծխելու կամ ծխախոտային արտադրատեսակների շուկայավարման պարզ (ուղղակի ամբողջական) արգելքը չի լուծի ծխելու խնդիրը: Մենք հավատացած ենք, որ հանրային առողջապահական մարմինների եզրակացությունները առողջության վրա երկրորդական ծխի ազդեցության մասին երաշխավորում են ծխելու սահմանափակումները հանրային վայրերում, այդ թվում արգելումը շատ տեղերում: Սակայն, հավասարակշռությունը պետք է հստակ դրված լինի, չծխողներին, հատկապես անչափահասներին երկրորդական ծխից պաշտպանելու ցանկության, և միլիոնավոր ծխող մարդկանց որոշ հանրային վայրերում ծխել թույլ տալու միջև:
Արգելվո՞ւմ է արդյոք ծխախոտի գովազդը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Ծխախոտային արտադրանքը պետք է շուկայավարել և վաճառել միայն չափահասներին: Մինչդեռ մենք համաձայն չենք, որ շուկայավարումն է հանգեցնում մարդկանց ծխելուն, մենք հանդիսանում ենք կանոնակարգերի ուժեղ կողմնակից, որոնք սահմանափակում են ծխախոտային արտադրանքի գովազդն ու գովազդային ծրագրերը, ներառելով ամբողջական արգելք որոշ լրատվամիջոցներում, ինչպիսիք են` հեռուստատեսությունը, ռադիոն, և արտաքին գովազդային վահանակները:
Մենք չենք սատարում ծխախոտի շուկայավարման և գովազդի ամբողջական արգելքը: Այս հարցում մենք համաձայն չենք Առողջապահության Համաշխարհային Կազմակերպության և Ծխախոտի Դեմ Պայքարի Շրջանակային Կոնվենցիա հետ: Արտադրողների կարողությունը շուկայավարելու իրենց արտադրանքը չափահաս ծխողներին առողջ մրցակցության հիմք է հանդիսանում, և մենք հավատացած ենք, կարևոր է, որ չափահաս ծխողը կարողանա տեղեկատվություն ստանալ առկա արտադրանքի տեսականու և իրենց նախըտրած արտադրանքի ընտրության մասին:
Մեր տեսակետն է, որ կանոնակարգերը կարող են նպաստել ճիշտ հավասարակշռությանը ծխախոտային արտադրանքի շուկայավարման արդյունավետ սահմանափակման և ծխախոտային ընկերությունների չափահաս ծխողների հետ հաղորդակցման հնարավորությունը պահպանելու հարցում:
Հայաստանն ունի բավականին լավ կազմավորված օրենսդրական կառուցվածք, որը կանոնակարգում է սիգարետների ապրանքանիշերի շուկայավարումը (գովազդը) չափահաս ծխողներին: Իրականում, վերջին մի քանի տարվա ընթացքում ծխախոտային գովազդի որոշ տարատեսակներ, ինչպիսիք են հեռուստատեսությունը, ռադիոն և արտաքին գովազդը արգելվել են, և ծխախոտի գովազդը սահմանափակվել է և այժմ իրականացվում է վաճառակետերում և այն ամսագրերում, որոնց ընթերցողները իրավական տարիքի լսարանն են կազմում:
Ծխողները ստիպված կլինեն պաշտպանել իրենց իրավունքները
Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիան հավատացած է, որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել ոչ միայն չծխողների իրավունքները, այլ նաև նրանց, ովքեր ծխում են: Ընկերությունը հավատացած է, որ ծխելը պետք է արգելվի հիվանդանոցներում, դպրոցներում, հասարակական տրանսպորտում և այլ հասարակական վայրերում, որտեղ մարդիկ պետք է հաճախեն: Այնուամենայնիվ, ռեստորանների, բառերի, սրճարանների և դիսկոտեկների այցելուները պետք է ունենան ընտրության իրավունք:
Ինչպե՞ս է իրականացվում անչափահասներին ծխախոտային արտադրատեսակների վաճառքի վերահսկողությունը
«Հայաստանում ծխախոտի իրացման, սպառման և օգտագործման սահմանափակումների մասին օրենքը» արգելում է ծխել կրթական, մշակութային, առողջապահական հաստատություններում, հանգստի և ժամանցի այնպիսի վայրերում, որոնք նախատեսված են 18 տարեկանից ցածր անձանց համար; հասարակական տրանսպորտում և հանրային փոխադրամիջոցներում, օդանավակայանների տերմինալներում, ավտոբուսի և գնացքի կայաններում; ռեստորաններում, սրճարաններում և հանրային սննդի այլ կազմակերպություններում ծխելու համար կարող են լինել առանձնացված հատվածներ, տարածքներ, գոտիներ:
Կազմակերպություններում և հաստատություններում ծխելը թույլատրվում է միայն ծխելու համար հատկացված վայրերում և անհատական փակ, աշխատանքային տարածքներում: «Վարչական Իրավախախտումների մասին Օրենքը» սահմանում է որոշակի տույժեր խախտումների համար, սակայն գործող օրենսդրությունը լիազորված մարմին չի սահմանում, ով կվերահսկի այդ պահանջների համապատասխանությունը:
«Հայաստանում ծխախոտի իրացման, սպառման և օգտագործման սահմանափակումների մասին օրենքը» արգելում է ծխախոտային արտադրանքների վաճառքը 18 տարեկանից ցածր անձանց և 18 տարեկանից ցածր անձանց կողմից:
«Վարչական Իրավախախտումների մասին Օրենքը» սահմանում է որոշակի տույժեր խախտումների համար, սակայն գործող օրենսդրությունը լիազորված մարմին չի սահմանում, ով կվերահսկի այդ պահանջների համապատասխանությունը: Մենք չենք ուզում, որ երեխաները ծխեն: Ծխախոտը միայն չափահասների համար է, ովքեր ընտրում են ծխելը:
Դեռ 1995թ.-ից, երբ Ֆիլիպ Մորրիս Ինտերնեշնլը հիմնադրեց իր ներկայացուցչությունը Երևանում, յուրաքանչյուր Ֆիլիպ Մորրիս Ինտերնեշնլի ծխախոտի տուփին, որ վաճառվել է Հայաստանում, զետեղվել է զգուշացում “Վաճառքն անչափահասներին արգելվում է”: Վերջին 7 տարիներում Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիան իրականացնում է մանրածախ վաճառակետերում անչափահասներին ծխելուց զերծ պահելու ծրագիր Հայաստանի շուրջ 2,500 մանրածախ վաճառակետերում: Այս ծրագրով Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիաի աշխատակիցները այցելում են մանրածախ կետերի վաճառողներին, սովորեցնում են Հայաստանի օրենսդրության պահանջները և նվազագույն տարիքի օրենքը, որն արգելում է ծխախոտային արտադրանքի վաճառքը 18 տարեկանից ցածր անձանց: 2013 թ.-ին մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ:

Антитабачный законопроект в России в полном объеме заработает с 2016 года, когда курение будет запрещено во всех закрытых помещениях. Более того, депутаты могут внести в антитабачный закон поправку о полном запрете рекламы табака в Интернете. Большая часть пользователей сети — молодежь, и именно молодые люди подвержены воздействию негативной информации в силу не окончательно сформировавшегося сознания. Запрет позволит уберечь молодое поколение РФ от пристрастия к курению.
В проекте закона идет речь о запрете на продажу сигарет в ларьках, на демонстрацию табачных изделий и процесса курения в новых аудиовизуальных произведениях, предназначенных для детей.
Врачи, правозащитники и бизнес-сообщество в целом положительно оценивают этот проект закона, однако напоминают о том, что в ходе реализации правительственного антитабачного курса будут ущемлены права курильщиков.
Госдума 12 февраля рассмотрела в третьем окончательном чтении антитабачный законопроект, после чего парламентарии планируют принять поправки в административный кодекс, определив штрафные санкции за нарушение закона. После принятия "антитабачного" закона депутаты займутся разработкой поправок в Кодекс об административных правонарушениях, вводящих штрафы за курение в общественных местах. Размер штрафных санкций за нарушение закона будет определен с учетом существующей мировой практики. По мнению заместителя председателя комитета Госдумы по экономполитике Виктора Звагельского, в России штраф за курение в неположенном месте должен быть таким же, как за распитие алкогольных напитков. "Поправки, подготовленные МВД, предусматривают увеличение штрафов за распитие алкоголя в общественных местах до 3 тыс. руб.", – рассказал депутат. Более того, гражданам будет запрещено бросать окурки и горящие спички на землю, если это может привести к пожару. Нарушение указанных требований будет наказываться штрафом в размере до 1500 руб.
В мире не существует единых стандартов по штрафам за курение в общественных местах. Например, законы Новой Зеландии вообще не предусматривают никакого наказания для нарушителей. Если закуривший в баре посетитель откажется затушить сигарету, администрация вправе удалить его из заведения.
В Великобритании курение в общественном месте карается штрафом в 50 фунтов стерлингов. При этом, если владельцы паба не препятствуют нарушению, им придется заплатить 2,5 тыс. фунтов. В Австралии, где действует одно из наиболее жестких антитабачных законодательств, принятие мер против нарушителей закона о курении отдано на откуп полицейским: они на свое усмотрение могут ограничиться предупреждением либо вынести штраф на месте в размере 220 австралийских долл. (около 7 тыс. руб.). Нарушителя могут также направить в суд, где размер штрафа увеличится до 1,1 тыс. долл. (34 тыс. руб.).
Наиболее серьезные наказания существуют в Канаде. В некоторых регионах провинции Онтарио штраф за курение достигает 25 тыс. канадских долл. (750 тыс. руб.). В США размер штрафа крайне разнится от штата к штату – от 10 долл. до 1,5 тыс. долл.
Есть ли необходимость введения аналогичного закона в Армении?
Что же думают в Армении об антитабачном курсе. Представитель компания Philip Morris Armenia – дочерняя компания Philip Morris International (PMI), рассказал PanARMENIAN.Net о позициях в сфере урегулирования табачной сферы республики.
Поскольку курение сигарет вызывает зависимость, поэтому табачная продукция должна продаваться с ответственностью. Одновременно Philip Morris Armenia выступает за доступные и приемлемые регламенты, регулирующие реализацию и рекламу табачной продукции, включая запрет на некоторые виды рекламы – по телевидению, радио и щиты внешней рекламы.
В условиях конкурентного рынка некоторые средства сообщения и к месту и необходимы! Производители должны иметь возможность общаться с совершеннолетними потребителями в местах продажи сигарет.
Цели общественного здравоохранения могут реализовываться, при этом создавая возможность совершеннолетним курильщикам получать информацию о доступных им товарах. «Мы пытаемся работать в формате сотрудничества и конструктивно, чтобы усовершенствовать законодательство, сделав его эффективным и применимым на практике. А также для решения таких проблем, которые отражают опасения правительства и потребителей», – подчеркнули в Philip Morris Armenia.
Антитабачные законы наступают на права курильщиков
Трудно сказать, как армянская общественность отреагирует на такой проект, как он отразиться на табачном бизнесе. Тем не менее, правозащитники считают, что Россия взяла верный курс по оздоровлению нации. Данные меры соответствуют практике развитых зарубежных стран, где для курильщиков отведены специальные места, а население ведет здоровый образ жизни.
Можно ли решить проблему курения как в России, так и в Армении простым запретом, ведь антитабачные законы наступают на права курильщиков?
Представитель компании Philip Morris считает, что нужно считаться не только с правами некурящих, но и с правами курильщиков. В компании полагают, что курение должно быть запрещено в больницах, в школах, в общественном транспорте, банках, почтовых отделениях и других общественных местах, которые люди вынуждены посещать. Однако у посетителей ресторанов, баров, кафе и дискотек должно быть право выбора.
Запрещается ли реклама табака законодательством Армении?
Простой полный запрет продажи табака или запрет курения в обществе не решит проблем, связанных с вопросом курения. В компании разделяют заключение органов здравоохранения относительно вреда вторичного дыма, что ложится в основу введения ограничений для курения во многих общественных местах. Однако должна быть выбрана «золотая серединка» между желанием ограничить некурильщиков, в частности несовершеннолетних от вторичного дыма, и разрешением для миллионов курящих людей курить в некоторых общественных местах.
«Мы не сторонники полной отмены маркетинга и рекламы табака. В этом вопросе мы не согласны с положениями Рамочной конвенции ВОЗ по борьбе против табака, и считаем, что совершеннолетний курильщик должен иметь возможность получать информацию об интересующем его продукте и делать выбор. Поэтому компания выступает за грамотное регулирование сферы, что создаст уравновешенные возможности для всех сторон», – сказали в Philip Morris Armenia.
В Армении действует достаточно сформировавшаяся законодательная система, регулирующая вопросы рекламы табачной продукции. За последние несколько лет были запрещены некоторые виды рекламы – на телевидении, радио и внешняя реклама, сейчас же проводится рекламам в местах продажи и в тех журналах, имеющих преимущественно юридический возраст.
Курильщикам придется отстаивать свои права
В Philip Morris Armenia уверены, что надо учитывать как права некурильщиков, так и курильщиков.
Законом РА «Об ограничениях реализации, потребления и использования табака в Армении» запрещается курить в образовательных, культурных и здравоохранительных учреждениях, а также в местах отдыха и времяпрепровождения, которые предусмотрены для людей, меньше 18 лет, в общественном транспорте и общественных средствах передвижения, на территории терминалов аэропортов, на станциях автобусов и железнодорожных станциях. В ресторанах и кафе, в иных местах общественного питания, могут быть специально отведенные места, участки и пояса для курения. Одновременно в организациях и учреждениях курение разрешается в отведенных местах и собственных закрытых, рабочих местах.
Контроль за реализацией табачных изделий среди несовершеннолетних в Армении отсутствует
Согласно закону «Об ограничениях по реализации, потребления и использования табака в Армении» запрещена продажа табачной продукции личностям меньше 18 лет и со стороны личностей меньше 18 лет. Закон «Об административных нарушениях» устанавливает определенные штрафы за нарушения, однако действующее законодательство не устанавливает уполномоченного органа, который бы следил за выполнениями положений закона. «Мы не хотим, чтобы дети курили. Сигареты предназначены для совершеннолетних, которые сами делают выбор», – заявили в Philip Morris Armenia.
Еще в 1995 году, когда Philip Morris International основал свое представительство в Ереване, было размещено предупреждение: «Продажа несовершеннолетним запрещена». За последние 7 лет Philip Morris Armenia реализует в порядка 2500 точках розничной торговли программу по ограничению доступа сигарет для подростков. Сотрудники компании посещают эти точки продажи и обучают положениям закона о том, что продажа сигарет личностям младше 18 лет запрещена. В 2013 году Компания продолжит прилагать усилия в этом направлении.