13 Փետրվար 2013 - 08:44 AMT
Ընտրություններից հետո, միգուցե, փոփոխություն որպես այդպիսին չտեսնենք: Այսօրվանից, արդեն, սակայն, լուրջ հետընտրական զարգացումներ են սպասվում: Քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը իր այս կանխատեսումները բացատրում է նրանով, որ երկրի նախագահը երկրորդ անգամ պաշտոնավարելու իրավունք ուներ, իսկ ահա այդ պաշտոնավարումից սկսած մեկնարկում է պայքար, թե ով է լինելու նրան հաջորդողը: «Ներքաղաքական պայքարը սկսվելու է անմիջապես ընտրությունների հաջորդ օրը: Դա նշանակում է, որ իշխանության մեջ պայքար է սկսվելու իշխանական երկու թևերի մեջ՝ հաջորդ թեկնածուն կլինի օլիգարխիկ, թե քաղաքական թևից»,- ասաց քաղտեխնոլոգը:
Ըստ Կարեն Քոչարյանի հաջորդ հարցը լինելու է այն, արդյո՞ք ԲՀԿ-ն վերադառնում է, թե ոչ: Ի՞նչ է լինելու կուսակցությունների հարցը, պակասելու՞ են, թե՞ ավելանալու: «Եվ ընդդիմադիր, և իշխանական դաշտում լուրջ պրոցեսներ են լինելու»,- հայտարարեց քաղտեխնոլոգը և նշեց, որ հաջորդ ֆավորիտը երկար պայքարի արդյունքում պետք է հանդես գա:
Քննարկվում է վարկածը, որ 2018-ի ընտրություններում որպես խաղացող կակտիվանա ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե կարելի՞ է ակնկալել երկրորդ նախագահի վերադարձը հաջորդ ընտրություններում, Կարեն Քոչարյանը պատասխպանեց, որ այս վարկածը չի բացառում, սակայն չի էլ ակնկալում դա: Քոչարյանի կողմից պարբերաբար արվող հայտարարություններին անդրադառնալով, Կարեն Քոչարյանը նշեց, որ դրանցից առանձնապես շատ բան եզրակացնել պետք չէ: «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը վերադարձից տասը տարի առաջ լռում էր, միայն մեկ անգամ է հայտարարություն արել, բայց վերադարձավ»,- նկատեց քաղտեխնոլոգը:

13 Февраль 2013 - 11:56 AMT
После президентских выборов 18 февраля вряд ли будут заметны какие-то изменения. Но уже сегодня ожидаются серьезные поствыборные развития. Политтехнолог Карен Кочарян эти свои прогнозы объясняет тем, что президенты страны имел право на второй срок, а сразу после этих выборов начнется борьба за то, кто будет преемником. “Внутриполитическая борьба начнется сразу на следующий после выборов день. Это означает, что начнется борьба между двумя ветвями власти, будет ли следующий кандидат из ветви олигархов, или политиков”, – сказал Кочарян.
По его словам, следующим вопросом станет, вернется ли “Процветающая Армения” или нет, что будет с партией?. “И в оппозиционном, и во властвующем кругах будут иметь место серьезные процессы”, заявил политтехнолог, добавив, что в результате ожидаемой борьбы будет определен следующий фаворит.
Обсуждается также вариант, согласно которому на выборах 2018 года активизируется второй президент Армении Роберт Кочарян. На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, можно ли ожидать возвращения второго президента во время следующих выборов, Карен Кочарян, что этот вариант не исключен, однако это особо не ожидается. Говоря о периодически звучащих заявлениях Роберта Кочаряна, политтехнолог отметил, что очень больших выводов из этих заявлений делать не стоит. “Левон Тер-Петросян до возвращения молчал десять лет, лишь один раз выступил с заявлением, но вернулся”, – сказал Карен Кочарян.