Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի ICES դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներն ավարտել են հանդիպումների շարքը նախագահության թեկնածուների ու քաղաքական գործիչների հետ: Փետրվարի 15-ին առաքելության դիտորդները ICES նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերի գլխավորությամբ հանդիպել են ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Հանդիպմանն արծարծվել են առաջիկա նախագահական ընտրություններին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև արտաքին իրավիճակի ազդեցությունը Հայաստանում նախընտրական քարոշզարշավի վրա:
Առաքելության անդամներն ու նախարարը համեմատականներ են անցկացրել նախորդ տարվա մայիսին կայացած խորհրդարանական ու առաջիակ նախագահական ընտրությունների միջև: Բացի այդ, միջազգային դիտորդները վերլուծել և համեմատել են Հայաստանի ընտրական համակարգը այն երկրների ընտրական համակարգերի հետ, որոնց ներկայացուցիչներն ընդգրկված են առաքելության կազմում: Դիտորդները նշել են առաջընթացը ՀՀ ընտրական համակարգի զարգացման գործում, մասնավորապես 2011թ. ԸՕ դրույթների ուղղությամբ:
Առաքելության անդամ, քաղաքական մոնիտորինգի ամերիկյան անկախ կենտրոնի նախագահ Լիդիա Լոուսոնը մասնավորապես ասել է, որ ՀՀ իշխանությունները լուրջ աշխատանք են կատարել ընտրական օրեսնգրքի վրա, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ դիտողություններն ու Վենետիկյան հանձնաժողովի եզրակացությունները: «Մենք հուսով ենք, որ դա թույլ կտա առավել հարթ ու միջազգային նորմերին համապատասպան ընտրություններ անցկացնել»,-ասել է նա:
Բացի այդ, քննարկվել են Հայաստանի ու Հարավային Կովկասի միջազգային իրավիճակը նախընտրական արշավից առաջ և հետո: Մասնավորապես, քննարկվել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն ու Հայաստանի հարաբերությունները սահմանակից երկրների հետ:

Представители Миссии наблюдателей Международного экспертного Центра Избирательных Систем – ICES завершили серию встреч с кандидатами в президенты и государственными деятелями Республики Армения. 15 февраля наблюдатели миссии во главе с президентом ICES Александром Цинкером встретились с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
На встрече поднимались темы как связанные с предстоящими президентскими выборами, так и касающиеся международных отношений, а также влияния внешней обстановки на ход предвыборной компании в Армении.
Члены миссии и глава армянского МИД провели сравнительный анализ президентских и парламентских выборов, прошедших в Армении в прошлом году. Кроме того, международные наблюдатели проанализировали и сравнили избирательные системы Армении с системами выборов в других странах, представители которых находятся в составе миссии. Участники миссии отметили прогресс в развитии избирательной системы республики Армения, в частности – в работе над положениями Избирательного кодекса, принятого в 2011 году.
Член миссии, президент американского независимого центра политического мониторинга Лидия Лоусон, в частности сказала, что армянские власти провели серьезную работу над избирательным кодексом, учитывая замечания ОБСЕ и выводы Венецианской комиссии. «Мы надеемся, что это позволит провести президентские выводы более гладко и в соответствии с международными нормами и стандартами", – подчеркнула она.
Кроме того, были обсуждены международное положение Армении и региона Южного Кавказа до и после предвыборной кампании. В частности, обсуждалась проблема урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе и вопросы, связанные с отношениями Армении с сопредельными государствами.