16 Փետրվար 2013 - 09:55 AMT
Հայաստանում ամփոփում են նախագահական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի արդյունքները: Նախագահության թեկնածուների ընտրարշավը օրինաչափ էր ու հետաքրքիր: Ընտրարշավին նման գնահատական է տվել փետրվարի 16-ին կայացած մամլո ասուլիսում քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Ըստ նրա, ընտրարշավի ֆավորիտի՝ ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի դիրքերի վրա չազդեց նույնիսկ ֆորս-մաժորային իրավիճակը, կապված թեկնածուներից մեկի հետ` մահափորձը Պարույր Հայրիկյանի դեմ:
Քաղաքագետը չի կասկածում, որ Սերժ Սարգսյանը «բավականին համոզիչ հաղթանակ կտանի»: Ինչպես նշել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, նախագահական ընտրությունների արդյունքները պարզ էին արդեն ԱԺ ընտրություններից հետո, երբ Հանրապետական կուսակցությունը «ցույց տվեց իր քաղաքական մկանները»:
Այնուամենայնիվ, նախագահական մրցավազքում Սերժ Սարգսյանին կարող է մրցակից լինել ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, որը, սակայն, դուրս եկավ խաղից 2012թ. դեկտեմբերին: Այսպիսով, ըստ Իսկանդարյանի, նախագահական պաշտոնին լրջորեն ոչ ոք չէր հավակնում՝ ներքին պայքար էր գնում երկու հիմնական խմբերի միջև: Առաջին խմբում են «Ժառանգության» նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու նախագահի թեկնածու Հրանտ Բագրատյանի միջև, որոնք մարդկային ու ֆինանսական ռեսուրսներ, ինչպես նաև փորձագիտական աջակցություն ունեին քարոզարշավ անցկացնելու համար, այսինքն նրանք պայքարում էին դասական մեթոդներով: Երկրորդ խմբում են այն թեկնածուները, որոնք չունեին պայքարի այդ լծակներն, ուստի դիմեցին պայքարի «էկզոտիկ» մեթոդների: Ժողովուրդը նրանց մասին իմացավ ԶԼՄ-ներից:
Կառավարման գծով փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը համամիտ չէ, որ ընտրարշավը դասական է եղել, քանի որ թեկնածուները ծրագրեր չեն ներկայացրել, որոնք պետք է ներկայացվեին ըստ փուլերի, ինչպես նաև թիմ, որը կարող է այն իրականացնել: Մարդիկ պետք է իմանան, թե ով է լինելու իրենց վարչապետը, ֆինանսների նախարաը և այլն: Փորձագետը նշել է, որ Հայաստանում մինչ օրս չի ձևավորցել «նախընտրական մշակույթը»: Ըստ նրա, ծրագրում պետք է ներկայացված լիներին եռամսյա միջոցառումները, դրանց արդյունքներն ու իրականացման մեխանիզմները: Չնայած, նախկին վարչապետ, թեկնածու Հրանտ Բագրատյանը ներկայացրեց «100 քայլ» ծրագիրը, այնուամենայնիվ, այն չէր պարունակում բոլոր անհրաժեշտ բաղադրիչները, այդ թվում մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ ցուցանիշը, սղաճի միտումները և այլն: «Արդյունքում մենք կունենանք հերթական «չընտրությունները» և հերթական արտագաղթը»,-հավելեց նա: Մեսրոբյանը նշեց նաև, որ հանրությունը ներկայացված չէ ԱԺ-ում, այդ պատճառով «այս իրավիճակից դժգոհ 50-100 հազար մարդ է տարեկան հեռանում երկրից»:
Նախընտրական ծրագրերի որակի վերաբերյալ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասաց. «Քաղաքականությունը դա շուկա է, վաճառվում է այն, ինչ գնվում է»:
Այսպիսով, Հայաստանի հանրությունը դեռ չի ձևավորել բովանդակային ծրագրերի պահանջարկ և չի հետևում դրանց կատարմանը:

В Армении подводят итоги предвыборной кампании на пост нового главы государства. Предвыборная кампания кандидатов в президенты была закономерной и интересной. Такую оценку 16 февраля на пресс-конференции в Ереване дал политолог Александр Искандарян. По его словам, на позиции фаворита – действующего президента Армении Сержа Саргсяна, не повлияла даже форс-мажорная ситуация с одним из кандидатов (покушение на Паруйра Айрикяна).
Политолог не сомневается, что Серж Саргсян «одержит достаточно убедительную победу». Как отметил Александр Искандарян, итоги президентских выборов были очевидны уже после прошедших в мае парламентских выборов, когда Республиканская партия «показала свои политические мускулы».
Тем не менее, конкурентом в предвыборной гонке Сержу Саргсяну мог быть председатель партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, который, однако, выбыл из игры в декабре 2012 года. Таким образом, по мнению Исканадаряна, на президентский пост никто серьезно не претендовал – шла междоусобица между двумя основными группами. В первую вошли председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян и кандидат в президенты Армении, экс-премьер Грант Багратян, у которых были человеческие и финансовые ресурсы, а также экспертная поддержка для проведения кампании, то есть они боролись за пост президента классическими методами. Во вторую группу вошли остальные кандидаты, не имеющие этих инструментов политической борьбы, в силу чего они прибегли к «экзотическим» методам, чтобы достучаться до «дверей избирателей». Народ узнал о них посредством работы СМИ.
Эксперт в области управления Арутюн Месробян не согласился с тем, что кампания носила классический характер, поскольку кандидаты не представили программы, которые, в первую очередь должны были представлены поэтапно, а также команду, которая будет ее реализовать. Люди должны знать, кто буде их премьером, министром финансов и т.д. Эксперт подчеркнул, что в Армении до сих пор не сложилась «предвыборная» культура. По его словам, в программе должны быть представленные поквартальные мероприятия с их результатами и механизмами реализации. Несмотря на то, что кандидат в президенты Армении, экс-премьер Грант Багратян представил свою программу «100 шагов», тем не менее, в ней не содержались указанные компоненты, в том числе, показатель ВВП на душу населения, тенденции инфляции на продукты первой необходимости и т.д. «В результате у нас будут очередные «невыборы» и очередная миграция», – добавил он. В связи с этим Месробян добавил, что общество не представлено в парламенте Армении, поэтому ежегодно 50 – 100 тыс. «недовольных нынешней ситуацией покидают страну».
По поводу качества предвыборных программ Александр Искандарян высказал свое мнение: «Политика – это рынок, продается то, что покупается».
Таким образом, общество в Армении еще не научилось предъявлять спрос на содержательные программы и не следит за их выполнением.