16 Փետրվար 2013 - 10:15 AMT
Արցախի բնակիչների 44%-ը կողմ է, որ ԼՂ-ը միանա Հայաստանին, 44 %-ը կողմ է անկախացմանը, փաստացի անկախ մնալուն կողմ է 8.8%-ը, 0.2 %-ը՝ Ադրբեջանի կազմում ընդգրկվելուն, իսկ 3%-ը չի կողմնորոշվում: Սա «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի անցկացրած հարցումների տվյալն է:
Հարցումն անցկացվել է Հայաստանի և Արցախի բնակիչների շրջանում` պարզելու նրանց վերաբերմունքը հայ-թուրքական հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու, ԼՂՀ հարցի հրատապությունը սոցիալ-քաղաքական խնդիրների շարքում պարզելու և Արցախի հարցի լուծման առավել իրատեսական տարբերակների շուրջ: Տվյալներն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Հայաստանցիների շրջանում ԼՂ և Հայաստանի միավորմանը կողմ են հարցվածների 48.4%-ը, անկախանալուն` հարցվածների 30.8%-ը, իսկ 14.6%-ը` փաստացի անկախությանը, և 0.6%-ը կողմ է Ղարաբաղի ընդգրկմանը Ադրբեջանի կազմում:
«Արցախի հարցի հրատապության հարցը Հայաստանում գտնվում է 8-րդ, իսկ Արցախում` 7-րդ տեղում: Այն հաջորդում է տնտեսական զարգացման, աշխատատեղերի ստեղծման, թոշակների, աշխատավարձերի բարձրացման, կրթական, առողջապահական, դատական, իրավական բարեփոխումների հարցերին»,- ասաց սոցիոլոգը:
Ըստ հարցման տվյալների՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների առանց նախապայմանների կարգավորմանը կողմ են Հայաստանում հարցված քաղաքացիների 41.5%-ը, ԼՂՀ քաղաքացիների 31.5%-ը, դեմ են ՀՀ-ում հարցվածների 55.2%-ը, ԼՂՀ-ում՝ 65.5%-ը:

.44% населения Арцаха выступают за присоединение Карабаха к Армении, 44% – за независимость, 8.8% – за фактическую независимость, 0.2 – за присоединения к Азербайджану, 3% пока не определились. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного социологическим центром «Социометр».
Опрос проводился среди населения Армении и Арцаха для того, чтобы выяснить отношение к нормализации армяно-турецких отношений без предусловий, приоритетность урегулирования карабахского конфликта в ряду других проблем, а также реальные, по мнению людей, варианты карабахского урегулирования. Результаты опросы представил журналистам директор центра «Социометр» Агарон Адибекян.
Среди населения Армении за присоединение Арацаха к РА выступает 48.4% опрошенных, за независимость – 30.8%, за фактическую независимость – 14.6%, за присоединение к Азербайджану – 0.6%.
«В Армении вопрос урегулирования карабахского конфликта по приоритетности находится на 8 месте в ряду других, в Карабахе – на 7-ом. Он следует за экономическим развитием, созданием рабочих мест, повышением зарплат и пенсий, реформами сфер образования, здравоохранения, судебной и правовой сфер», – сказал Адибекян.
Согласно результатам опроса, за нормализацию армяно-турецких отношений без предусловий выступают 41.5% опрошенных граждан Армении и 31.5% – граждан Арцаха, против – 55.2% в Армении и 65.5% – в Арцахе.