16 Փետրվար 2013 - 13:35 AMT
Այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում դիտորդական առաքելությամբ գտնվող ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ռիկարդո Միլյորիին, ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Տոնինո Պիցուլային և ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Թինա Շոնին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին առաջիկա նախագահական ընտրությունների ընթացքին վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարևորվեց ազատ և թափանցիկ ընտրությունների անցկացումը և Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացներում առաջընթացի գրանցումը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն հայտնեց , որ ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելությունը անաչառ գնահատական կտա նախագահական ընտրություններին: Խորհրդարանի ղեկավարը կարևորեց համապետական ընտրություններում միջազգայիպն հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից իրականացվող դիտորդական առաքելությունները` որպես մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման կարևոր խթան: Մենք աշխատել ենք մինչև առաջիկա ընտրությունները լուծում տալ նախորդ ընտրություններից հետո միջազգային դիտորդական առաքելությունների արձանագրած թերություններին: Հայաստանի իշխանությունները ունեն քաղաքական կամք և շահագրգռվածություն` անցկացնելու 2013 թվականի նախագահական ընտրությունները էլ ավելի բարձր մակարդակով և եվրոպական չափանիշներին համապատասխան»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:

16 февраля спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян принял прибывших в Армению с наблюдательской миссией председателя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Риккардо Мильори, руководителя наблюдательской миссии ПА ОБСЕ Тонино Пицула, а также заместителя генерального секретаря ПА ОБСЕ Тину Шон.
Как сообщает пресс-служба парламента, в ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с предстоящими президентскими выборами в Армении. Собеседники подчеркнули важность проведения свободных и прозрачных выборов и достижения прогресса в демократических процессах, осуществляемых в Армении.
Овик Абрамян выразил уверенность в том, что представители наблюдательской миссии ПА ОБСЕ дадут объективную оценку президентским выборам в Армении. «Мы старались до предстоящих выборов ликвидировать упущения, зафиксированные международными наблюдателями в ходе парламентских выборов. Власти Армении обладают политической волей и заинтересованы в проведении президентских выборов на еще более высоком уровне и в соответствии с европейскими стандартами», – отметил спикер НС РА.