25 Փետրվար 2013 - 10:12 AMT
Փետրվարի 25-ին, հայ ֆիդայապետ, զորահրամանատար և Ազգային հերոս, հայ ազատագրական շարժման խորհրդանիշներից մեկի Անդրանիկ Օզանյանի՝ Զորավար Անդրանիկի ծննդյան օրն է: Անդրանիկը նաև Բուլղարիայի ազգային հերոսն է:
Անդրանիկ Թորոսի Օզանյանը ծնվել է 1865 թ.՝ Արևմտյան Հայաստանի Շապին Գարահիսար քաղաքում։ 1892 թ-ին անդամագրվել է ՀՅԴ կուսակցությանը, որից հեռացել է 1917 թ-ին: Արևմտյան Հայաստանում Անդրանիկը մտնում է հայտնի ֆիդայի Սերոբ Վարդանյանի (Աղբյուր Սերոբ) պարտիզանական ջոկատը և դառնում թուրքական ջարդարարների ու կանոնավոր բանակային զորամասերի դեմ պայքար մղող մի քանի պարտիզանական խմբերի ճանաչված ղեկավարը։ Գլխավորել է 1901 թ. Առաքելոց վանքի կռիվները։ 1902-1904 թթ. Անդրանիկի ջոկատները թուրքերի և քուրդ մահմեդականների դեմ մարտեր էին մղում Սասունում, Տարոնում և Վասպուրականում։
1918թ. մայիսի 28-ին Առաջին Հանրապետության հռչակումից հետո զորավարը բավական բարդ հարաբերությունների մեջ հայտնվեց Հանրապետության ղեկավարների հետ: Անդրանիկը չճանաչեց թուրքերի ու հայկական կառավարության միջև հունիսի 4-ին Բաթումում կնքված խաղաղությունը, ըստ որի ՀՀ տարածքը սահմանափակվում էր Էրիվանի ու Էջմիածնի գավառներով, ինչը կազմում էր 12 հազար քմ: Հայաստանի մնացած տարածքը թուրքական զորքերի տիրապետության տակ էր:
Անդրանիկը վիթխարի դեր խաղաց Զանգեզուրի պաշտպանությունում։ Մարտերի ընթացքում թուրքական զորքերի մինչև 40 տոկոսը ուղղվեց Զանգեզուր՝ Անդրանիկի դեմ։ Բախվելով Անտանտի դաշնակիցների, Հայաստանի հանրապետության որոշ ղեկավարների և բոլշևիկների դավաճանությանը, զորավարը ստիպված եղավ հեռանալ արտասահման։
Առաջին աշխարհամարտից հետո թուրքական կառավարությունը որոնում էր նրան որպես հանցագործ և գլխագին էր սահմանել: Ֆրանսիայում, իսկ հետո Անգլիայում Անդրանիկը Կիլիկիայի հայերին օգնելու ծրագրեր էր մշակում: 1922թ. նա տեղափոխվեց ԱՄՆ:
Անդրանիկը մահացավ 1927 թ. օգոստոսի 30/31-ին, Չիքո (Սակրամենտոյի մոտ) քաղաքի Ռիչարդսոն Սփրինգս հանքային ջրերի առողջարանային համալիրում՝ սրտի կաթվածից (ԱՄՆ) և սեպտեմբերին թաղվեց Ֆրեզնոյի «Արարատ» գերեզմանատանը։ 1928 թ. հունվարին նրա աճյունը փոխադրվեց Փարիզ և վերաթաղվեց Պեր-Լաշեզ գերեզմանոցում, իսկ տարիներ անց (2000) այն տեղափոխվեց Հայրենիք՝ Երևանի Եռաբլուր պանթեոն։ Անդրանիկի անունով են կոչվում հրապարակներ, փողոցներ, դպրոցներ, նրա պատվին տեղադրված են արձաններ և հուշատախտակներ աշխարհի մի շարք երկրներում (Հայաստան, Բուլղարիա, Ֆրանսիա, Ռումինիա)։

25 февраля день рождения генерала Андраника Озаняна, одного из лидеров армянского национально-освободительного движения конца XIX — начала XX веков, национального героя армянского народа, национального героя Болгарии.
В конце 1880-х Андраник попал в тюрьму за нападение на турецкого полицейского. Совершив побег, он вскоре возвратился в Западную Армению, а затем занялся поставками оружия армянским фидаинам (гайдукам) через Крым и Закавказье. Пешком пройдя 400 км от Карса до Сасуна, зимой 1895 г. Андраник присоединился к гайдукам Ахпюра Сероба. Своей доблестью в боях против турецких правительственных войск и курдских вооруженных отрядов он быстро завоевал авторитет среди повстанцев, а после гибели Ахпюра Сероба в 1899 г. Андраник возглавил все армянские фидаинские силы, действовавшие в Васпуракане и Сасуне. Известность Андранику принесло участие в обороне Сасуна.
После провозглашения 28 мая 1918 г. Первой Армянской республики у военачальника сложились весьма непростые взаимоотношения с ее руководителями. Андраник не признал мира, заключенного между турками и армянским правительством 4 июня в Батуми. По этому соглашению территория, подвластная дашнакскому правительству, ограничивалась Эриванским и Эчмиадзинским уездами, что составляло 12 тыс. км². Остальная территория Армении была захвачена турецкими войсками.
Разочаровавшись в политике государств Антанты по отношению к Армении и не смирившись с дашнакским правительством, Андраник оставил Зангезур и через Базарчай — Даралагяз — Веди в апреле 1919 года прибыл со своим отрядом в Эчмиадзин. Здесь он распустил отряд, а сам через Тифлис уехал в эмиграцию. После Первой мировой войны войны турецкое правительство разыскивало его как преступника и назначило награду за его голову. Находясь во Франции, а затем в Англии, Андраник разрабатывал планы оказания помощи армянам Киликии в их борьбе за независимость. С 1922 г. он перебрался в США, где продолжал оказывать содействие армянам диаспоры, организовывал пожертвования в пользу армянских беженцев и сирот.
Умер генерал Андраник 31 августа 1927 г. в Ричардсон Спрингз, у города Чико, Калифорния (США). В январе 1928 г. его останки были перевезены в Париж и захоронены на кладбище «Пер-Лашез», а в 2000 году — с почестями перезахоронены в Ереване, на кладбище героев Ераблур. Генерал Андраник был награжден высокими государственными наградами Болгарии, Греции, России Франции.