Հայ ազգային կոնգրեսը չի մասնակցի ԱԺ այս քառօրյա նիստերին: Խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ, մասնավորապես, ասված է. «Փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններում իշխանությունը հերթական անգամ օգտագործեց ընտրակեղծիքների իր ողջ պոտենցիալը։ Հայտարարված արդյունքները ոչ մի կապ չունեն իրականության հետ։ Դա նոր մի անպատվություն էր Հայաստանի ժողովրդի նկատմամբ, նրա իրավունքների և արժանապատվության ոտնահարում։ Ինչպես և բնական ու սպասելի էր, դրա հասարակական հակազդեցությունը պիտի լիներ համաժողովրդական բողոքի նոր ալիքի բարձրացումը, ինչպես նույն պատճառով դա տեղի էր ունեցել 2003-ի, 2008-ի նույն կերպ կեղծված նախագահական ընտրություններում։
Ահա մի շաբաթից ավելի, բողոքի այդ շարժումը տարածվել է ողջ հանրապետությունով մեկ, և իշխանության կողմից չի նկատվում դրա նկատմամբ ըմբռնողական մոտեցման որևէ նշույլ։ Ժողովուրդն այսօր ունի միայն մեկ օրակարգ՝ վերականգնել Սահմանադրական կարգը երկրում և թույլ չտալ ժողովրդի քվեի և իշխանության հերթական յուրացումը ռեժիմի կողմից: Նման պայմաններում, նաև որպես զորակցություն իր իրավունքների համար ըմբոստացած ժողովրդին, Հայ ազգային կոնգրեսի խորհրդարանական խմբակցությունը չի մասնակցի ԱԺ այս քառօրյա նիստերին, որտեղ քննարկվում են այդ օրակարգի հետ որևէ աղերս չունեող հարցեր։ Միևնույն ժամանակ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի խմբակցությունը կօգտագործի ԱԺ կանոնակարգով նախատեսված ընթացակարգերը, մասնավորապես հայտարարությունների ժամը, ԱԺ ամբիոնից մեր դիրքորոշումները հնչեցնելու նպատակով»:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс не будет участвовать в очередной четырехдневке парламента Армении. В распространенном АНК заявлении, в частности, отмечается: “В состоявшихся 18 февраля президентских выборах власти Армении вновь использовали весь потенциал избирательных фальсификаций. Объявленные результаты не имеют ничего общего с действительностью. Это стало очередным оскорблением армянского народа, попранием его прав и достоинства. Как и ожидалось, и это естественно, в ответ на это поднялась новая волна протеста, также как это произошло в 2003, 2008 годах.
Уже более недели протестное движение распространилось по всей стране, но со стороны властей нет никакой адекватной реакции. В повестке народа сегодня один вопрос: восстановить конституционный порядок в стране и не допустить очередного присвоения властями голоса народа. В подобных условиях, а также в знак поддержки поднявшегося в защиту своих прав народа, фракция АНК не будет участвовать в заседаниях очередной четырехдневки парламента Армении, где не обсуждаются никакие вопросы, связанные со сложившейся ситуацией. В тоже время фракция АНК будет использовать регламент НС, в частности, час заявлений, для того, чтобы озвучить свою позицию с парламентской кафедры”.