25 Փետրվար 2013 - 13:24 AMT
Ամոթ նրանց, ովքեր փորձում են ինձ սպառնալ ինչ-որ ձայնագրության հրապարակմամբ: Թող հիմա հրապարակեն: Լրագրողների հետ հանդիպան ժամանակ անդրադառնալով իր և Սերժ Սարգսյանի հանդիպմանը, ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյաննը:
«Այդ մեկուկես ժամվա վերծանումից իրենք կկարողանան ձեզ ներկայացնել հետևյալը: Շատ հարգալից հանդիպում էր, ես ասացի, որ ինքը չի հաղթել, բայց ունի մեծ ավանդ: Ասացի՝Դուք շահեկանորեն տարբերվում եք շատ այլ քաղաքական գործիչներից: Բայց շամպայնը շուտ եք խմել: Իմ բոլոր քաղաքական առաջարկները մերժվեցին: Իր կողմից կար առաջարկ՝ հանդես գալ որպես թիվ երկու քաղաքական գործիչ, ես մերժեցի»,-ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Ժառանգության» առաջնորդը վստահ է, որ ընտրությունները կեղծված են. «Ես ասացի, որ բաց եմ լսել ցանկացած առաջարկ: Թող ինձ ու ՀՀ քաղաքցուն սպառնան: Թող սուտ խոսեն: Ես վստահ եմ, որ պետական մարմինների տիրապետության տակ կան մարտի 1-ի, հոկտեմբերի 27-ի և վերջին ընտրությունների վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի, Հովհիկ Աբրահյամյանի, մարզպետների խոսակցությունները: Բացեք դրանք: Եթե ուզում են ինձ վարկաբեկելու համար մի քանի առանձին վերցված նախադասություն տալ, դա հետևյալն է, որ ես իմ հարգանքի խոսքն եմ ասել, ուրիշ ոչինչ»:
Անդրադառնալով այդ օրը հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանի տված հարցին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասաց. «Հոգնած էի, բայց ոչ տխուր: Ես ինձ չեմ կարող կեղծել: Ես տխուր չեմ, ուժեղ եմ, լիազորված եմ, իրավատեր եմ: Երևի ինչ-որ մեկը իրենց հուշել էր այդ հարցը տալ, ես էլ հանպատրաստից պատասխանեցի: Ես կողմ էի բաց հանդիպման, բայց այնպես մոնտաժեցին, որ այլ բան ստացվեց: Ի պատիվ իրենց, պետք է ասեմ, որ հետո ուղղեցին և խոստովանեցին, որ ես բաց հանդիպման կողմնակից եմ եղել»,-եզրափակեց Հովհաննիսյանը:

“Позор тем, кто пытается мне угрожать обнародованием какой-то записи. Пусть обнародуют. Раньше я говорил, что расскажу о встрече, и сделал это”, – заявил журналистам лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, говоря о своей встрече с избранным президентом Армении Сержем Саргсяном.
«Самое большее, что можно узнать из этой записи, это то, что я сказал Сержу Саргсяну, что он не был избран, хотя я и отметил его большой вклад, то, что он выгодно отличается от многих других политиков. Но шампанское он выпил рано. На встрече все мои предложения были отвергнуты. Мне предложили выступить в качестве политического деятеля номер два, но я отверг это предложение», – отметил Раффи Ованнисян.
Лидер «Наследия» уверен, что выбора были сфальсифицированы: «Я заявил, что открыт для любых предложений. Пусть угрожают мне и гражданам Армении. Пусть обманывают. Я уверен, что в распоряжении государственных органов есть записи разговоров Сержа Саргсяна, Овика Абраамяна, других чиновников, касающиеся 1 марта (массовые беспорядки в Ереване после президентских выборов 2008 года – прим. ред.), 27 октября (теракт в парламенте Армении 1999 года – прим. ред.) и нынешних президентских выборов. Если же хотят обнародовать несколько вырванных из контекста фраз, чтобы скомпрометировать меня, то это могут быть лишь высказанные мной слова уважения, ничего больше».