ԿԸՀ որոշումից և ՀՀ նախագահի ընտրությունների վերջնական ամփոփումից հետո ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին մի բան կարող է անել՝ հայտնել ինքնաբացարկ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարություն արեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ ԿԸՀ-ն իր անդամներով պետք է ենթարկվի ՀՀ օրենսդրության համապատասխան ամենախիստ պատասխանատվության: «Ես որպես համազգային և համաժողովրդկան այս շարժման մի մասնիկ, անելու եմ ամեն ինչ, որ ժողովուրդը հուսախափ չլինի, որ հետ չգնանք: Ամեն ինչ կլինի խաղաղ, հետևողական քայլերով, թող որևէ մեկը չխոչընդոտի»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց, որ ընտրությունների՝ վերջնական արդյունքների ամփոփումից հետո ունեն հինգ օր՝ բողոքարկելու դրանք Սահմանադրական դատարանում: «Դա կքննարկենք: Հայ ժողովուրդը որոշեց փոխել նախագահությունը: Ձեզ մի փոքր ճկուն պահեք և թույլ տվեք: Չեմ բացառում, որ կդիմենք ՍԴ և կտանք նրանց հնարավորթյուն մի վերջին անգամ սահմանադրական իրավունքն իրացնելու, բայց դա կլինի իրենց վերջին որոշումը: Ազատության հրապարակում խորհրդակցելով քաղաքացիների հետ՝ կերտելու ենք անցումային, ժողովրդավարական դատավարություն, մինչև մեր երկրում ունենանք օրինական, սահմանադրական կարգ: Մենք կներկայացնենք այընտրանքային իշխանություն»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանին շնորհավորած երկրների նախագահներին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նկատեց, որ ամեն մեկն ունի իր շահը, ինքը հարգում է դրանք, բայց հայ ժողովուրդն էլ ունի իր շահը: «Ով ժամանակից շուտ նշեց այդ հաղթանակը, սխալ արեց: Բոլորին հարգում եմ, բոլորի հետ կունենանք հրաշալի հարաբերություններ, բայց նրանք մեզ պետք է հարգեն»,- նկատեց «Ժառանգության» առաջնորդը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարեց, որ մեկ-երկու ամիս առաջ ինքը հավատացել է ՀՀ քաղաքացուն և ՀՀ քաղաքացին էլ հավատացել է իրեն: «Կարևոր է, որ երկու ամիս է անցել, բայց մենք դեռ հավատում ենք: Նայելու ենք դեպի ապագա, սա համազգային շարժում է: Սրանից հետո մեր ժողովրդին երկրորդ կարգի, կանխորոշված, վախի մեջ ապրող, սեփական շահը չգիտակցող կատեգորիայի մեջ չեն դնելու: Սա Րաֆֆիի և Սերժի պայքարը չէ: Հայ մարդն ասաց, որ սա մեր հայրենիքն է և հաղթեց փետրվարի 18-ին»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:

Единственное, что может сделать действующий президент Армении Серж Саргсян после решения ЦИК РА и подведения окончательных итогов президентских выборов, – это взять самоотвод. Об этом журналистам заявил лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян. По его словам, ЦИК Армении вместе со всеми своими членами должен быть подвергнут самой серьезной ответственности соответственно с законодательством РА. «Я, как часть общенародного движения, сделаю все возможное, что не разочаровать народ. Мы будет действовать мирными, последовательными шагами, и пусть нам никто не мешает», – сказал он.
Раффи Ованнисян также отметил, что у после подведения окончательных итогов выборов, у них есть пять дней, чтобы опротестовать их в Конституционном суде. «Мы обсудим этот вариант. Не исключено, что мы обратимся в КС и дадим им последнюю возможность реализовать конституционное право, но это будет их последнее решение. Посоветовавшись с гражданами Армении на площади Свободы, мы создадим переходный, демократический суд, пока в нашей стране не будет установлен законный, конституционный порядок. Мы представим альтернативную власть», – сказал он.
Говоря о президентах разных стран, поздравивших Сержа Саргсяна с переизбранием, лидер “Наследия” отметил, что у каждого из них своя выгода, он уважает их интересы, но у армянского народа свой интерес: “Тот, кто раньше времени отпраздновал эту победу, ошибся. Я уважаю всех, у нас со всеми будут отличные отношения, но они должны уважать нас”.