26 Փետրվար 2013 - 06:53 AMT
ՀՀ նախագահի ընտրություններից հետո ամենաքնարկվողներից մեկը նոր ձևավորվելիք կառավարության հարցն է: Սահմանադրության համաձայն, նախագահի երդմնակալությունից հետո կառավարությունը պետք է հրաժարական տա և ձևավորվի նոր կառավարություն: Թեև ՀՀԿ ներկայացուցիչները պնդում են, որ կադրային փոփոխությունների վերաբերյալ որևէ հարց իրենք չեն քննարկել, մամուլը շարունակում է ներկայացնել նոր կառավարության ներկայացուցիչների անուններ և սպասվող հրաժարականները:
Ըստ «Ժողովուրդ» օրաթերթի` ՀՀԿ-ում սկսել են քննարկել վարչապետի հնարավոր փոփոխության հարցը: Եվ այս համատեքստում որպես գործադիրի ապագա հավանական ղեկավար շրջանառվում է Երևանի նախկին քաղաքապետ, այժմ ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության փոխտնօրեն Կարեն Կարապետյանի անունը: Ըստ թերթի` հենց այդ նպատակով այս օրերին Կարեն Կարապետյանը Մոսկվայից վերադարձել է Երևան: Նա մի շարք ՀՀԿ-ականների հետ հանդիպումներ է ունեցել:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀԿ մամուլի խոսնակ էդուարդ Շարմազանովն ասաց, որ ՀՀԿ ոչ գործադիր մարմնի, ոչ խորհրդի նիստերին Կառավարության փոփոխության և առհասարակ կադրային փոփոխության հարց դեռևս չի քննարկվել: «Մեկ ամիս հետո ինչպիսի կառավարություն կունենանք, դա արդեն քաղաքական ուժերը, քաղաքական մեծամասնությունը և երկրի նախագահը կորոշեն»,- ասաց Շարմազանովը:
Ավելի վաղ մամուլը գրում էր, որ առաջիկայում ՀՀ կառավարությունում նոր հաստիքներ կավելանան: Նորանշանակ վարչապետն այսուհետ երեք տեղակալ կունենա: Վարչապետի մեկ առաջին տեղակալ և երկու այլ տեղակալներ: «Հայացք» օրաթերթի հավաստմամբ, ՀՀ վարչապետի առաջին տեղակալ կնշանակվի Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Նրա փոխարեն Պաշտպանության նախարար կնշանակվի ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը: Իսկ Արմեն Երիցյանը կնշանակվի ՀՀ ոստիկանապետ: Արտակարգ իրավիճակների նախարար կնշանակվի ՀՀԿ երիտասարդ կադրերից Խաչիկ Ասրյանը:
Կադրային փոփոխությունները մեկնարկել են մարզերում: «Հրապարակն» էլ գրում է, որ Արմավիրի և Վանաձորի քաղաքապետների, Շիրակի մարզպետի պաշտոնանկության գործընթացներից հետո բոլոր այն տարածքներում, որտեղ Սերժ Սարգսյանը պարտվել է, ահուսարսափ է տիրում: Թերթի տեղեկություններով` հատկապես անհանգիստ են մարզպետներն ու համայնքապետները, օրինակ` Լոռու մարզում: Ըստ թերթի` երեկ սարսափելի անտրամադիր են եղել նաև Երևանի 3 վարչական տարածքների ղեկավարները` Ավան, Արաբկիր, Աջափնյակ, որտեղ ևս ցուցանիշները վատն են եղել: Մամուլում տարածված տեղեկությունների համաձայն, սպասվող հաջորդ հրաժարականը լինելու է Նոյեմբերյանի քաղաքապետինը:

Одним из самых обсуждаемых после президентских выборов в Армении стал вопрос формирования нового правительства. Согласно Конституции, после инаугурации избранного президента правительство должно уйти в отставку, после чего будет сформировано новое правительство. Хотя представители правящей Республиканской партии Армении заявляют, что пока не обсуждался вопрос кадровых изменений, в СМИ продолжают появляться имена членов нового правительства и ожидаемые отставки.
Так, согласно газете “Жоговурд”, в РПА уже обсуждают вопрос нового премьер-министра Армении. И в этом контексте постоянно звучит имя бывшего мэра Еревана, ныне замдиректора российской компании “Газпром” Карена Карапетяна. Согласно газета, именно с этой целью Карен Карапетян на днях вернулся из Москвы в Ереван и встретился с рядом представителей РПА.
Как заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов, Республиканская партия пока не обсуждала никаких вопросов, связанных с изменением состава правительства и вообще с кадровыми перестановками. “Какое будет правительство в Армении через месяц, будут решать политические силы, политическое большинство и президент”, – сказал Шармазанов.
Ранее СМИ сообщали, что в правительстве в ближайшее время появятся новые должности. У новоназначенного премьер-министра отныне будет три заместителя. Согласно сообщению газеты “Айацк”, первым заместителем премьер-министра будет назначен нынешний министр обороны Армении Сейран Оганян. Должность министра обороны займет ныне начальник Полиции Владимир Гаспарян, которого заменит нынешний министр по чрезвычайным ситуациям Армен Ерицян. Главой МЧС станет Хачик Асраян – один из молодых кадров РПА.
Кадровые перестановки уже начались в областях Армении. Как пишет газета «Грапарак», после отставок мэров городов Армавир и Ванадзор и главы областной администрации Ширака, во всех областях, где на президентских выборах действующий президент проиграл, царит ужас. По сообщению газеты, в подавленном настроении находятся также главы районных администраций ереванских общин Аван, Арабкир, Аджапняк, где показатели действующего президента на выборах также были неудовлетворительными. По сообщениям СМИ, следующая на очереди – отставка мэра города Ноемберян.