26 Փետրվար 2013 - 11:33 AMT
Ինչպես հայտնի է, օրենքով նախատեսված ժամկետներում Հայ ազգային կոնգրեսը իրազեկել էր և այդ իրազեկումը ի գիտություն էր ընդունվել Երևանի քաղաքապետարանի կողմից՝ մարտի 1-ին Ազատության հրապարակում ավանդական հանրահավաք և դեպի Մյասնիկյանի հրապարակ երթ կազմակերպելու համար։
Բայց երեկ պարզվեց, որ նույն ժամերին քաղաքապետարանը Մյասնիկյանի հրապարակում հանրահավաք է արտոնել «Ժառանգություն» կուսակցությանը։
2008թ. մարտի 1-ի ողբերգության տարելիցը դիտելով որպես բռնության դեմ անհանդուրժողականության ցուցադրման օր և կարևորելով այդ օրը ժողովրդի կամքի միասնական դրսևորման հրամայականը՝ Հայ Ազգային Կոնգրեսը նպատակահարմար չի համարում նույն իրադարձությանը նվիրված երկու միջոցառման միաժամանակյա անցկացումը և, չեղյալ հայտարարելով իր նախաձեռնած հանրահավաքն ու երթը՝ Կոնգրեսի անդամներին և համակիրներին կոչ է անում միանգամից հավաքվել Մյասնիկյանի հրապարակում և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել Մարտի 1-ի անմեղ զոհերի հիշատակին, ասվում է ՀԱԿ հայտարարության մեջ:

26 Февраль 2013 - 12:42 AMT
Оппозиционный Армянский национальный конгресс в установленном законом порядке проинформировал мэрию Еревана о проведении 1-го марта традиционного митинга на площади Свободы и шествия к площади Мясникяна.
В ответ из мэрии проинформировали, что уже выдана санкция на проведение на площади Свободы в то же время митинга партии «Наследие».
АНК, рассматривая годовщину трагических событий 1-го марта как день неприятия насилия, считает нецелесообразным проведение посвященных одной дате двух мероприятий и отменяет проведение митинга на площади Свободы. Своих сторонников АНК призывает встретиться на площади Мясникяна и отдать дань памяти жертв трагических событий в Ереване.