26 Փետրվար 2013 - 14:11 AMT
ՀՀ նախագահ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանգյանի նամակին, որտեղ վերջինս շնորհավորել էր նախագահին՝ վերընտրվելու առթիվ և ասել էր, որ տանել չի կարողանում անարդարությունը: Նախագահի պատասխան նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Սիրելի՛ Սերժ,
Իմ կրտսեր թոռնիկն էլ մեր անվանակիցն է: Նա դեռ շատ փոքր է ու դեռ չգիտի, թե ինչ հպարտ ազգի զավակ է ծնվել, դեռ չգիտի, որ փոքր, շատ խնդիրներով լի, բայց հաղթանակած ու առաջ նայող երկրի քաղաքացի է ծնվել: Նա դեռ շատ բան չգիտի: Սե՛րժ, ես ու դու, մենք բոլորս ենք նրան ու նրա սերնդակիցներին հաշիվ տալու՝ ինչ ենք արել, որ Սուրբ սարի ներքո նոր Հայրենիք փոխանցենք իրենց: Պատկերացնու՞մ ես այն հարցական արտահայտությամբ աչքերը, որոնց հաշվետվություն պիտի տանք: Ես ու դու, Սե՛րժ, մենք բոլորս: Այդ աչքերը դեռ փոքր են ու խաղացկոտ, բայց վաղը լուրջ ու քննող են լինելու:
Ի՞նչ պիտի ասեմ նրան, Սե՛րժ, որ ես իմ ժողովրդին ապահով Հայաստան խոստացա, կազմակերպեցի մեր երկրի 21-ամյա պատմության լավագույն ընտրությունները (անշուշտ խնդիրներով հանդերձ, որոնք, սակայն, որևէ էական ազդեցություն չէին կարող ունենալ արդյունքների վրա) ու չկարողացա՞ համախմբել ողջ ժողովրդին ու ապագայի ճանապարհը ցույց տալ: Որ լուրջ վերաբերվեցի ու անգամ քննարկեցի պետության ու պետականության հետ աղերս չունեցող՝ օդից վերցրած «վերջնական ճշմարտություննե՞րը»: Դա ական է, Սե՛րժ, ական գալիք բազմաթիվ տասնամյակների համար, որ անխուսափելի կործանման կտանի: Մենք զարգացման ճանապարհի ականները մի կողմ նետելու պարտք ունենք: Անօրինական ճանապարհներով հնարավոր չէ օրինականության հաստատման օրակարգ ամրագրել: Այդ օրակարգի վերջն էլ շատ արագ կգա նույն անօրինական ճանապարհով: Փոքրիկ Սերժը քո արվեստի սիրահար կլինի կարծում եմ, ի՞նչ ենք նրան պատասխանելու, երբ մեզ հարցնի.
«Արդյո՞ք տեղահանված ականների փիլիսոփայությունը բոլոր տներն ու գյուղերը ռմբակոծելն էր»:
Սա պետություն է, Սե՛րժ: Սրա մասին մենք շատ երկար ենք երազել: Իմ ու քո, մեր բոլորի պետությունն է: Փոքրիկ Սերժինն ու Հովհաննիսյանների ընտանիքի հրաշալի զավակներինն է: Մեր բոլոր զավակներինն ու թոռներինն է: Մենք ունենք դրախտավայր-Հայրենիք ու պարտավոր ենք ամուր պետություն կառուցել: Միասի՛ն, Սե՛րժ: Այսօրվա ականները վաղը մեր զավակների գլխին փոթորիկ կբերեն, կդառնան Bellum omnium contra omnes կամ «բոլորի պատերազմը բոլորի դեմ»: Ու արդեն հասունացած փոքրիկը կհարցնի.
Եվ «ո՞ւր ես առաջարկում գնալ, երբ ռումբերը թափվեն», Սե՛րժ:
Ի՞նչ ենք պատասխանելու նրան: Որ տարիներ առաջ ռոմանտի՞կ էինք կամ չէի՞նք հասկանում. սա՞ է մեր պատասխանը: Չի՛ հավատա մեզ, Սե՛րժ, կկարդա այս նամակը ու հաստատ կասի.
«Դու առաջ նայելով տեսնում էիր այդ ամենը, ինչո՞ւ այնտեղ գնացիր»:
Դա չէ մեր ճանապարհը: Ճանապարհի հարցում ես ու դու համախոհներ ենք: Այո՛, ժամանակն է փոփոխության: Ու ոչ ոք չի կարող օրենքից բարձր լինել: Կեղծիքն ու երեսպաշտությունը, զոռբայությունն ու թշնամանքը քանդելու ենք հատիկ առ հատիկ ու հետևողականորեն, որ բացճակատ գոռանք՝ «ազատություն, մենք ազատ ենք»: Որ հպարտորեն կոչ անենք բոլորին՝ եկե՛ք «հետ, դեպի գետը Արազ …»: Որ փոքրիկ Սերժի ու իր սերնդակիցների աչքերին նայելու ու պատասխաններ տալու տեղ ունենանք, Սե՛րժ:
Դրա համար ես քո օգնության կարիքն ունեմ, բոլորի օգնության կարիքն ունեմ՝ Գլենդելից մինչև Ստեփանակերտ, Մելբուռնից մինչև Մոսկվա: Ես հավատում եմ մեր հավաքական հաղթանակին:
Ու վերջում անդրադառնամ քո հարցին: Դու հարցնում ես՝ ներքուստ համոզվա՞ծ եմ ես: Պատասխանում եմ՝ միշտ եմ համոզված եղել. ամեն ինչում, ինչ արել եմ՝ մարտ կառավարելուց մինչև ընտրությունների կազմակերպում: Հայաստանը պետք է զգալ, Սե՛րժ, այն անհնարին է զգալ միայն Երևանի կենտրոնի թանկարժեք գրասենյակում նստած, անգամ շատ երկար: Հայաստանը կարելի է զգալ դարերի իր երթը շարունակելու համար կռիվ տվող փոքրիկ գյուղի քարքարոտ հողին կանգնած և տղաների շիրիմների ծաղկաթփերի կանաչից: Հայաստանը խոսել է արդեն, Սե՛րժ: Վստա՛հ եղիր:
Այսքանը:
Փոխանցիր խնդրում եմ հարգանքներիս հավաստիքը հայրիկին, ու թող գարնան արագիլի ձեր հպարտ ուղերձը կանգնեցնի մեզ սխալ ճանապարհ ընտրելիս:

Президент Армении Серж Саргсян ответил на письмо солиста рок-группы System of a Down Сержа Танкяна. В письме президента Армении, в частности, говорится:
«Дорогой Серж, мой младший внук – тоже наш тезка. Он еще слишком мал и пока не знает, к какому гордому народу принадлежит, не знает, что он – гражданин маленькой, имеющей множество проблем страны, но страны-победителя, страны, уверенно двигающейся вперед. Он еще многого не знает. Серж, я и ты, все мы будем отчитываться перед ним и его сверстниками в том, что сделали мы для того, чтобы передать им новую Родину под сенью Святой горы. Представляешь устремленный на нас вопросительный взгляд, перед которым нам предстоит отчитываться? Мне и тебе, Серж, нам всем. Эти глаза пока детские и наивные, но завтра они станут серьезными и испытующими.
Что я должен сказать ему, Серж? Что я обещал своему народу благополучную Армению, организовал лучшие за 21-летнюю историю нашей страны выборы (разумеется, не без проблем, которые, однако, они не могли не оказать существенного влияния на итоги), но не смог объединить весь народ и показать ему дорогу будущего? Что я серьезно отнесся к не имеющим никакого отношения к государству и государственности „истинам в последней инстанции” и даже обсудил их? Это мина, Серж, мина для грядущих десятилетий, которая приведет к неизбежному уничтожению. Мы обязаны избавиться от мин, стоящих на пути к прогрессу. Незаконным путем невозможно создать повестку по установлению законности. Этой повестке очень быстро придет конец…
Это государство, Серж. О нем мы мечтали очень долго. Это мое, твое государство, государство, принадлежащее всем нам, маленькому Сержу, замечательным детям семьи Ованнисянов, всем нашим детям и внукам. У нас есть рай – наша Родина, и мы обязаны построить мощное государство. Вместе, Серж. Сегодняшние мины завтра станут ураганом для наших детей, станут «войной всех против всех». И тогда уже выросший ребенок спросит: «Куда ты предлагаешь идти, когда начнут взрываться мины?».
И что мы ему ответим? Что много лет назад мы были романтиками или чего-то не понимали? Таким будет наш ответ? Он не поверит нам, Серж, прочтет это письмо и скажет: «Ты видел все это, почему же пошел этим путем?».
Это не наш путь. В выборы пути ты и я – соратники. Да, настало время для изменений. Никто не может быть выше закона. Мы не оставим камня на камне от неискренности, лицемерия, враждебности, и открыто закричим: «Свобода, мы свободны». И гордо призовем всех: «Назад, к реке Араз». И сможем открыто посмотреть в глаза маленькому Сержу и его сверстникам.
Для этого мне нужна твоя помощь, помощь всех от Глендейла до Степанакерта, от Мельбурна до Москвы. Я верю в нашу общую победу.
И в завершении вернусь к твоему вопросу, уверен ли я внутренне, что победил. Отвечаю: я всегда был уверен, когда командовал боем и организовывал выборы. Армению надо почувствовать, Серж, ее невозможно почувствовать только сидя в богатом офисе в центре Еревана. Ее можно почувствовать, стоя на каменистой земле маленького села, на протяжении веков ведущего борьбу за свое существование, или в зелени венков на могилах ребят. Армения уже сказала свое слово, Серж. Будь уверен».