27 Փետրվար 2013 - 10:40 AMT
Հետընտրական գործընթացների քննարկման համար ԱԺ արտահերթ նիստ կգումավի, եթե բոլոր խմբակցությունները համաձայնության գան այն հայտարարության շուրջ, որի վրա հիմա աշխատում են պատգամավորները: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ԱԺ նախագահ Հովհիկ Աբրահամյանը: Հետընտրական իրավիճակի մասին խոսելիս՝ Հովհիկ Աբրահամյանն արձանագրում է, որ իրենց կուսակցությունն այս ընտրություններում հաղթել է և հաղթել է շատ լավ ցուցանիշով, իսկ բոլոր դիտորդական առաքելությունները շատ բարձր գնահատական են տվել: «Մենք հարգում ենք այն քաղաքացիներին, ովքեր ձայն են տվել Րաֆֆիի Հովհաննիսյանին, նրանք էլ պիտի հարգեն ՀՀԿ թեկնածուին ձայն տված քաղաքացիներին: ԿԸՀ պաշտոնական հայտարարությունը կա, բոլոր ուժերը պետք է ընդունեն պարտությունը, շնորհավորեն հաղթողին: Նրանք պետք է առաջարկություններ անեն, որով կկարողանան մեծ բարեփոխումներ անել: Մենք համաձայն ենք նստել և քննարկել ցանկացած ողջամիտ առաջարկ», ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հանրահավաքներին և հայտարարություններին, Հովիկ Աբրահամայանը նշեց, որ որևէ բռնություն մեր պետությանը պատիվ չի բերի: Հարցին, թե եթե հանրահավաքները մեծ թափ ստանան, իշխանությունները ուժ չեն կիրառի՞, Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանեց, որ իրենք պարտավոր են թույլ չտալ որևէ ապօրինի քայլ: «Ապօրինի միտինգներ էլ չենք կարող թույլ տալ: Իրավապահ մարմինները պետք է ադեկվատ լինեն, բոլորին հրավիրեն օրենքի դաշտ: Որևէ համայնքում չի եղել, որ դիմած լինեն միտինգի համար ու մերժում ստանան»,- ասաց նա:
ԱԺ նախագահը նկատեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի այս դիրքորոշումն իրենց համար անհասկանալի է: «Եթե եղել են խախտումներ ու կեղծիքներ, ինչու՞ են հանձնաժողովներում եղած իրենց ներկայացուցիչները ստորագրել արձանագրությունները: Որևէ հիմք չկա Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նման քաղաքականության համար»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: Նա կարծում է, որ «Ժառանգության» ներկայացուցիչները զարմացել են իրենց ստացած ձայներից, իսկ նրանց իրական թիվը կլիներ մայիսի 6-ի ԱԺ ընտրություններում գրանցած արդյունքները: «Ուղղակի հիմա Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դարձավ ընդդիմության միասնական թեկնածու և ստացավ ընմդդիմության ձայները: Ես կոչ կանեմ նրան ճիշտ օգտագործել այդ ձայները և առաջ տանել երկիրը: Եթե իրենք թույլ են տալիս իրենց հայտարարել ընտրված նախագահ, դա ամեն ինչ ասում է՝ իրենց զարմացած լինելու մասին: Փորձում են սևացնել, խաթարել արդար ընտրությունները: Ճիշտ կլինի, որ նստի սեղանի շուրջ, պարտադրի, հորդորի, համոզի լուրջ քաղաքականություն վարել երկրում բարեփոխումներ իրականացնելու համար»,- նկատեց ՀՀԿ ներկայացուցիչը:
Ըստ Հովիկ Աբրահամյանի, նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացրած առաջարկները ողջամիտ չեն եղել: «Եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է առաջարկի՝ արի գնանք երկրորդ փուլ, Սարգսյանը ո՞նց պետք է գնա ընդառաջ: Դա ողջամի՞տ առաջարկ է: Կարող են առաջարկել, որ, ասենք, «Ժառանգության» որևէ անդամ կկառավարի որևէ ոլորտ»,- նկատեց նա:

Парламент Армении созовет внеочередное заседание для обсуждения поствыборной ситуации в стране, если все политические фракции придут к согласию вокруг того заявления, над которым сейчас работают депутаты парламента. Об этом журналистам заявил спикер парламента Армении Овик Абраамян. Говоря о сложившейся ситуации, он отметил, что правящая Республиканская партия Армении победила на выборах и победила с хорошими показателями, а все наблюдательские группы высоко оценили процесс выборов. “Мы уважаем тех граждан, которые отдали свой голос Раффи Ованнисяну, они также должны уважать граждан, отдавших голоса Сержу Саргсяну. Есть официальное заявление ЦИК, остальные силы должны признать свое поражение и поздравить победителя. Они также должны выступать с предложениями о возможных серьезных реформах. Мы согласны обсудить любое разумное предложение”, – сказал Абараамян.
Говоря о митингах и заявлениях лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, Овик Абраамян отметил, что никакое насилие не принесет пользы стране. На вопрос о том, применит ли власть силовые методы, если митинги начнут набирать ход, спикер армянского парламента ответил, что они обязаны не допустить каких-либо незаконных шагов. «Мы не можем позволить проведения незаконных митингов. Правоохранительные органы должны реагировать адекватно, призывая всех соблюдать закон», – добавил он.
По словам Овика Абраамяна, позиция Раффи Ованнисяна непонятна для них: «Если были нарушения и фальсификации во время выборов, почему представители избирательных комиссии от «Наследия» подписали протоколы? Нет никаких оснований для подобной позиции Раффи Ованнисяна». Он также призвал лидера «Наследия» правильно распорядиться полученными голосами во благо развития Армении. По его словам, вместо того, чтобы пытаться очернить выборы, было бы разумнее сесть за стол переговоров и вести серьезную политику по осуществлению реформ в стране.