27 Փետրվար 2013 - 11:45 AMT
Իշխող Հանրապետական կուսակցությունում կարծում են, որ փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա: «Մենք բազմիցս ասել ենք, որ լինելու են փոփոխություններ բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ կառավարությունում, բայց դա չի նշանակում, որ դա կոնկրետ վերաբերում է վարչապետի փոփոխությանը»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով նախօերին իր և Սերժ Սարգսյանի հանդիպմանը, նա ասաց, որ նախագահի հետ չեն քննարկել կառավարության հարցը. «Որևէ նման հարց չի քննարկվել: Մենք խոսել ենք ԱԺ-ի հարցերի մասին, և ոչ թե գնացել ենք քննարկել կառավարությունը»,- ասաց ԱԺ նախագահը՝ հավելելով, որ վարչապետի փոփոխության մասին դեռ շուտ է մտածել, քանի որ առաջիկայում կա ավագանու ընտրություններ: Նա նշեց, որ հնարավոր է կառավարությունում նոր հաստիքներ ավելանան՝ ՀՀԿ-ն փոխվարչապետների քանակն ավելացնելու հարցը քննարկել է:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հաստատեց մամուլում շրջանառվող լուրը, որ ինքը հանդիպել է նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հետ: Նշենք, որ որպես նոր վարչապետ շրջանառվում է նաև նրա անունը: Հովիկ Աբրահամյանը կոռեկտ չհամարեց ասել, թե կոնկրետ ինչ են քննարկել հանդիպման ժամանակ, սակայն հավաստիացրեց, որ հանդիպմանը քաղաքական հարցեր չեն քննարկվել:
Հարցին, թե հնարավոր է, որ հաջորդ նախագահական ընտրություններում ինքն առաջադրվի, Հովիկ Աբրահամյանը պատասխանեց. «Իմ պաշտոնավարման տարիներին երբևէ չեմ մտածել երկրի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու մասին»: Դիտարկմանը, թե ժամանակին ցանկանում էր վարչապետի պաշտոնը, ԱԺ նախագահն ասաց, որ մի ժամանակ ցանկանում էր, սակայն հիմա փոշմանել է. «ԱԺ նախագահի պաշտոնը ավելի բարձր է, քան՝ վարչապետինը»:

В правящей Республиканской партии Армении считают, что настало время для изменений. “Мы не раз говорили, что будут изменения во всех сферах, в том чисел и в правительстве, но это не означает, что это касается конкретно смены премьера”, – заявил журналистам спикер парламента Армении Овик Абраамян.
Касаясь состоявшейся накануне своей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, он отметил, что во время беседы не обсуждался вопрос правительства. «Мы обсуждали только вопросы, связанные с парламентом, но не с правительством», – сказал он, добавив, что говорить о смене премьер-министра пока рано. Спикер также отметил, что в правительстве могут появиться новые должности: РПА обсуждал вопрос увеличения числа вице-премьеров.
Овик Абраамян подтвердил, что встречался с бывшим мэром Еревана Кареном Карапетяном, которого называют самым вероятным кандидатом на пост премьер-министра Армении, но посчитал некорректным пояснять, что именно обсуждалось на этой встрече. При этом он добавил, что политические вопросы на встрече не обсуждались.
Отвечая на вопрос о том, что возможно ли, что он выдвинет свою кандидатуру на следующих президентских выборах, Овик Абраамян отметил: «За годы моей работы я никогда не думал о должности президента». А на замечание о том, что в свое время он не прочь был занять кресло премьер-министра, спикер армянского парламента, не отрицая этого, заявил, что сейчас передумал: «Спикер парламента – должность более высокая, чем должность премьер-министра».