28 Փետրվար 2013 - 10:03 AMT
Վերջերս լուրեր տարածվեցին այն մասին, որ Հայաստանում ներթափանցել են նոր աղանդներ, մինչդեռ դրանք բոլորովին էլ նոր աղանդներ չեն: Դրանցից մի քանիսը պարզապես վերանվանվել են: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Քայքայիչ պաշտամունքից տուժածների օգնության և վերականգնողական կենտրոնի» նախագահ Ալեքսանդր Ամարյանը:
««Աստծո հարսնացուներ» աղանդը նոր աղանդ չէ: Այն առաջացել է Ուկրաինայի գունավոր հեղափոխության ժամանակ՝ 2003 թվականին: Այն մտնում է «Աստծո դեսպանատուն» հոգևոր կառույցի մեջ, որի հայաստանյան մասնաճյուղը կոչվում էր «Կենդանի հավաք»: Հետգայում այն դուրս եկավ կառույցի կազմից և դարձավ առանձին ուղղություն»,-հավելեց Ամարյանը: Ինչ վերբերում է նրան, թե ինչու այս աղանդների մասին խոսակցությունները գլուխ բարձրացրին հենց ընտրությունների ժամանակ, ապա ըստ Ամարյանի` դա պայամանվորված է թեկնածուներից մեկի աղանդավոր լինելու հետ: Ամարյանը չցանկացավ բացել փակագծերը և նշել թե կոնկրետ որ թեկնածուին է վերաբերում խոսքը. «Ես զերծ կմնամ անուններ նշելուց, քանի որ հետընտրական գործընթացները դեռ շարունակվում են: Երբ դրանք ավարտվեն, այդ ժամանակ էլ կբացեմ փակագծերը»,-նշեց կենտրոնի նախագահը և հավելեց, որ կրոնական աղանդների դերը մեծ է յուրաքանչյուր պետության քաղաքականության մեջ:
Ինչ վերբերում է ավետարանչական եկեղեցուն, ապա Ամարյանը այն որակեց, որպես ՀԿ կցորդ, որի ղեկավարները նշանակվում են արտերկրյա կառույցներից: Մարդիկ հաճախ ընդգրկվում են աղանդավորական խմբերում, քանի որ դրանք ֆինանսավորվում են արտերկրից, որի 10 տոկոսը բաժին է հասնում աղանդի հետևորդներին: Ամարյանը նշեց նաև, որ որոշ աղանդներով չափից շատ տարվելու դեպքում մարդու մոտ ի հայտ են գալիս հոգեկան շեղումներ: Նման դեպքեր են նաև Հայաստանում կան:

28 Февраль 2013 - 10:25 AMT
Александ Амарян пообещал в свое время сказать, кто из бывших кандидатов в президенты Армении – сектант
В последнее время были распространены слухи, что в Армении появились новые секты, в то время как они совсем и не новые. На самом деле, некоторые из них – просто переименованные уже существующие секты, заявил на встрече с журналистами председатель “Центра помощи и реабилитации жертв деструктивных культов” Александр Амарян.
Так, по его словам, секта «Невесты бога» не является новой. Она была создана во время Оранжевой революции в Украине в 2003 года. Она входила в состав духовной организации «Посольство бога», армянский филиал которой назывался «Живое собрание», которое позже вышло из состава этой организации и стало отдельным течением.
Что касается того, почему разговоры о сектах активизировались во время президентских выборов, Александр Амарян отметил, что это обусловлено тем, что один из кандидатов в президенты был сектантом. Амарян не захотел открыть кавычки и назвать имя этого кандидата. «Я воздержусь от конкретных имен, так как поствыборные процессы еще продолжаются. Когда они утихнут, я назову имя этого человека», – сказал он, добавив, что религиозные секты играют большую роль в политике любой страны.
Что касается Евангелистской церкви, то Александр Амарян назвал ее частью общественной организации, руководители которой назначаются из-за рубежа. По словам Амаряна, люди зачастую вовлекаются в секты, потому что они финансируются из-за рубежа, а 10% от этого финансирования достается последователям секты. Он также отметил, что при чересчур сильном увлечении сектами у людей могут возникнуть проблемы с психикой, и такие случаи бывают и в Армении.