Փետրվարի 18-ին կայացած նախագահի ընտրությունների արդյունքները նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը չի ճանաչում: Նախկին թեկնածուն չի ճանաչում նաև Սերժ Սարգսյանին նախագահությունը:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Վարդան Սեդրակյանը նկատեց, որ իմաստ չունի խոսել մյուս թեկնածուների հավաքած թվերի մասին, քանի որ ամեն ինչ նկարված է: Նա նկատեց, որ մինչև ապրիլի 9-ը՝ նախագահի երդման արարողությունը քառասուն օր կա և պետք է ճիշտ օգտագործել այդ ժամանակը, որպեսզի այդ արարողությունը տեղի չունենա և Հայաստանում նոր նախագահական ընտրություններ անցկացվեն: «Եթե Սերժ Սարգսյանը նոր նախագահական ընտրություններում ցանկանա առաջադրել իր թեկնածությունը, թող առաջադրի և, եթե արդար ընտրություններում հաղթի, ես կշնորհավորեմ նրան»,- ասաց նախկին թեկնածուն:
Վարդան Սեդրակյանը մարտի 1-ին մասնակցելու է Մյասնիկյանի արձանի մոտ կազմակերպվելիք հանրահավաքին, նա խորհուրդ է տալիս չքաղաքականացնել դա: 2008-ի մարտի 1-ին Վարդան Սեդրակյանն, իր խոսքով, մինչև ուշ գիշեր եղել է այդտեղ, իսկ հետագայում ամեն տարի մասնակցել է մոմավառությանը:

28 Февраль 2013 - 10:06 AMT
Бывший кандидат в президенты Армении, эпосовед Вардан Седракян не признает результатов прошедших 18 февраля президентских выборов, согласно которым победу одержал действующий президент Армении, кандидат от РПА Серж Саргсян. Соответственно, он не признает президентство Сержа Саргсяна.
На встрече с журналистами Вардан Седракян отметил, что не имеет смысла говорить о набранных другими кандидатами голосах, так как все результаты “были нарисованы”. По его словам, до церемонии инаугурации президента РА остается еще 40 дней, и надо использовать это время таким образом, чтобы эта церемония не состоялась, а в Армении были проведены новые президентские выборы. “Если Серж Саргсян захочет выдвинуть свою кандидатуру на новых президентских выборах, пусть выдвигает, и если победит на справедливых выборах, я поздравлю его”, – сказал бывший кандидат.
1-го марта Вардан Седракян примет участие в запланированном на площади Мясникяна митинге, посвященном годовщине трагических событий в Ереване 1-го марта 2008 года, и просит не политизировать его. В тот день, 5 лет назад Вардан Седракян, по его словам, был на этой площади, а после каждый год принимал участие в церемонии зажжения свечей в память о погибших.