Երկրում ստեղծված իրավիճակը, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանի բնորոշմամբ, իշխանության և ընդդիմության նկատմամբ վստահության ճգնաժամ է: Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ փորձագետը նկատեց, որ այսօր ընդդիմության առաջ կանգնած են մի քանի մարտահրավերներ՝ ամրապնդել շարժումը և չկորցնել այս հնարավորությունը, ներկայացնել հստակ ռազմավարություն: «Մինչև այսօր մենք չգիտենք՝ ընդդիմությունն ունի՞ կոնկրետ ծրագիր: Շատ դեպքերում ընդդիմություն ասելով մենք չենք հասկանում միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյան, քանի որ դժգոհությունը շատ ավելի շատ է»,- ասաց Ռիչարդ Կիրակոսյանը և նշեց, որ Հայաստանում առկա դժգոհության մեծ ալիք պայմանավորված է նաև մարտի 1-ի չբացահայտված դեպքերով:
Ըստ փորձագետի` տպավորություն է, որ իշխանությունները չեն հասկանում դժգոհության մակարդակը և կարևոր մարտահրավերը կոնսենսուսի գալն է: «Իշխանություններն առայժմ հստակ չեն արձագանքել ստեղծված իրավիճակին, նրանք իրենց վատ իրադրության մեջ են դրել՝ լրատվամիջոցներում շարելով օգտագործված ուժերին՝ Հայկ Բաբուխանյան, Արտաշես Գեղամյան, Խոսրով Հարությունյան, Շուշան Պետրոսյան, արդյո՞ք նրանք պետք է ներկայացնեն իշխանությունների տեսակետը»,- նկատեց Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նրա բնորոշմամբ` Րաֆֆի Հովհաննիսյանն առաջին քաղաքական գործիչն է, ով նոր մարտավարություն ի հայտ բերեց: Նա լքեց Երևանը և գնաց մարզեր: Սա կարևոր է այն առումով, որ նա ինքը գնաց իր աջակիցների մոտ, ինչպես նաև կարևոր է, քանի որ մարզերը երկար ժամանակ ավելի անտեսված էին և ուշադրության կենտրոնում միայն Երևանն էր: «Շատ կարևոր եմ համարում, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողքին են կանգնած ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը: Նա դարձել է փոփոխությունների իրականացման միջնորդ, ինչպես 2008-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանն էր»,- ասաց նա:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը նկատեց, որ ընտրությունները պետք է լինեին ավելի ազատ և անկախ, սակայն այս ընտրությունները Հայաստանի համար կորցրած հնարավորությունների ընտրություններ կարելի է համարել:

Создавшаяся в Армении политическая ситуация, по мнению главы Центра региональных исследований Ричарда Киракосяна, является кризисом доверия к власти и оппозиции. Во время состоявшейся сегодня пресс-конференции эксперт отметил, что на данный момент перед оппозицией стоит ряд вызовов, укрепить борьбу и не потерять существующую возможность, представить четкую стратегию. «До сих пор мы не знаем, есть ли у оппозиции конкретная программа. Во многих случаях, говоря оппозиция, мы не подразумеваем только Раффи Ованнисяна, так как недовольство намного больше», – сказал он, добавив, что недовольство в Армении в большей степени обусловлено тем, что события 1-го марта до сих пор не раскрыты.
По словам Ричарда Киракосяна, Раффи Ованнисян – первый политический деятель, который применяет новую стратегию – проводит встречи не только в Ереване, но и в областях Армении. Это важно с той точки зрения, что он сам отправился к тем, кто его поддерживает, а также с той точки зрения, что области долгое время игнорировались, в центре внимания всегда был Ереван. “Я считаю очень важным то, что рядом с Раффи Ованнисяном встали АРФД и АНК. Он стал своеобразным посредником для изменений, каким в 2008 году был Левон Тер-Петросян”, – сказал Ричард Киракосян.
Он также отметил, что президентские выборы в Армении должны были быть более свободными и независимыми, однако их можно считать выборами потерянных возможностей.