Րաֆֆի Հովհաննիսյանի շտաբի իրավախորհրդատու Կարեն Մեժլումյանը կդիմի Սահմանադրական դատարան: Հայցով կվիճարկվի ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասի սահմանադրականությունը: «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընդդեմ ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հայցով դիմել էր վարչական դատարան, սակայն հայցը մերժվել էր:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պահանջում էր անվավեր ճանաչել ԿԸՀ` փետրվարի 25-ին ընդունած որոշումը: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դատարանից պահանջում էր նաև պարտավորեցնել ԿԸՀ-ին ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի ավելի քան 1600 քարոզչական շտաբների և դրա վրա տեղադրված քարոզչական պաստառների շուկայական արժեքը և դրա ծախսերը ներառել ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի քարոզչական ծախսերի մեջ և նրա գրանցումը անվավեր ճանաչել:
Ավելի վաղ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի լիազոր-ներկայացուցիչ Արմեն Մարտիրոսյանը ԿԸՀ դիմում էր ներկայացրել, որով պահանջում էր դիմել դատարան` Սերժ Սարգսյանի գրանցումը չեղյալ հայտարարելու հայցով, որը ԿԸՀ մերժեց անբավարար իրավական հիմքերի պատճառաբանությամբ:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 18-րդ հոդվածի 5-րդ մասը, որի սահմանադրականությունը վիճարկվելու է, սահմանում է.
Թեկնածուները, համամասնական ընտրակարգով ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունները, կուսակցությունների դաշինքներն ընտրություն նշանակվելուց հետո կարող են կազմավորել ընտրական շտաբներ: Ընտրական շտաբները չեն կարող տեղակայվել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների զբաղեցրած շենքերում (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ շտաբները զբաղեցնում են այդ մարմիններին չպատկանող տարածք), ինչպես նաև այն շենքերում, որտեղ գործում են ընտրական հանձնաժողովները: Ընտրական շտաբների վրա տեղադրված ցուցանակները սույն օրենսգրքի իմաստով քարոզչական տպագիր նյութեր չեն համարվում, եթե դրանք չեն ներառում թեկնածուին, կուսակցությանը (կուսակցության դաշինքին) կողմ կամ դեմ քվեարկելուն ուղղված ուղղակի կոչեր, դրանց թիվը չի գերազանցում ընտրության համար կազմավորված ընտրական տեղամասերի թիվը, և յուրաքանչյուր պաստառի (ցուցանակի) մակերեսը չի գերազանցում 6 քառակուսի մետրը:

Юридический консультант штаба лидера партии “Наследие” Раффи Ованнисяна обратится в Конституционный суд Армении – будет оспорена часть 5 статьи 18 Избирательного кодекса РА. Вице-председатель партии Армен Мартиросян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net напомнил, что Раффи Ованнисян ранее обратился в административный суд с иском против Центральной избирательной комиссии, однако иск был отклонен.
Раффи Ованнисян требовал от суда обязать действующего президента, бывшего кандидата в президенты Армении Сержа Саргсяна включить расходы на открытие 1600 избирательных штабов и агитационных плакатов в предвыборные расходы кандидата и признать его регистрацию в качестве кандидата в президенты недействительной.
В части 5 статьи 18 Избирательного кодекса РА, которая будет оспорена в КС, в частности, говорится:
«Кандидаты, участвующие в выборах по пропорциональной избирательной системе партии, партийные блоки могут после назначения выборов формировать выборные штабы. Выборные штабы не могут размещаться в зданиях, занимаемых государственными органами и органами местного самоуправления (за исключением случаев, когда штабы занимают помещения, не принадлежащие этим органам), а также в зданиях, в которых функционируют избирательные комиссии. Вывески, размещенные на выборных штабах, по смыслу настоящего Кодекса не считаются агитационными печатными материалами, если они не включают прямые призывы к голосованию за или против кандидата, за партию (партийный блок) или против партии (партийного блока), их число не превышает число образованных для проведения выборов избирательных участков, и поверхность каждого полотнища (вывески) не превышает 6 квадратных метров».