10 Մարտ 2013 - 06:51 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել Հակոբյանների ընտանիքին՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ Հակոբ Հակոբյանի մահվան կապակցությամբ:
«Հակոբ Հակոբյանի վախճանը մեծ կորուստ է հայ կերպարվեստի և մեր ողջ մշակութային ու հասարակական դաշտի համար: Նա եղավ բացառիկ արվեստագետ և անբասիր քաղաքացի՝ մարմնավորելով հայրենիք վերադարձող հայի իսկական օրինակը: Նա եկավ Հայաստան՝ որպես արդեն ձևավորված՝ անշփոթելի ձեռագիր ունեցող նկարիչ: Նա եկավ իր և մեզ համար բացահայտելու մի նոր՝ հակոբյանական Հայաստան և իր մշտական ներկայությունն ապահովեց հայ կերպարվեստի պատմության մեջ:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում ականավոր արվեստագետի ընտանիքին, մերձավորներին և նրա արվեստի բազմահազար երկրպագուներին», – ասված է նախագահի ցավակցական հեռագրում:

10 Март 2013 - 06:48 AMT
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил телеграмму соболезнования семье Акопянов в связи со смертью народного художника Армении Акопа Акопяна.
«Кончина Акопа Акопяна – большая утрата для армянского изобразительного искусства и всего нашего культурного и общественного поля. Он был уникальным деятелем искусства и безупречным гражданином, воплотившим настоящий образ вернувшегося на родину армянина. Он приехал в Армению как художник с уже сформировавшимся, узнаваемым почерком. Он приехал, чтобы выявить для себя и для нас новую, акопяновскую Армению и обеспечил свое постоянное присутствие в истории армянского изобразительного искусства.
Выражаю глубокие соболезнования семье, близким выдающегося художника и многотысячным поклонникам его искусства», – говорится в телеграмме соболезнования президента РА.