11 Մարտ 2013 - 13:45 AMT
Միացյալ Թագավորությունը փորձում է աջակցել այն բոլոր գործընթացներին, որոնք տեղի են ունենում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Այսօր Երևանում բրիտանական դեսպանատանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի փոխնախարար Սայմոն Ֆրեյզերը՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության շուրջ ընթացող բանակցություններին: «Խնդիրների լուծումը պետք է գտնել այս կոնֆլիկտի լուծման համատեքստում առաջ եկած սկզբունքների հիման վրա»,- հայտարարեց նա:
Սայմոն Ֆրեյզերը նկատեց, որ բանակցությունների ընթացքը երկարել է: «Կարևոր է, որ աջակցեն համանախագահներին, դեռ ակտիվ շփումներ են տեղի ունենում, անձնական գնահատականներ չեմ տա: Յուրաքանչյուրիս համար կարևոր է գործընթացի ընթացքին աջակցելը, որպեսզի բանակացային ճանապարհով հասնեն խնդրի լուծմանը՝ հարգելով ուժի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը և ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»,- ասաց նա:
Լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացման շուրջ քննարկումները և քաղաքացիական օդանավերը խփելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի սպառնալինքները, Սայմոն Ֆրեյզերը նկատեց, որ յուրաքաչյուր ոք պետք է փորձի զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կբերեն չնախատեսված հետևանքների, անհարևաժեշտ է ապահովել ձեռնարկվելիք ցանկացած գործողության թափանցիկությունը:
«Ես չեմ կարծում, որ իմ իրավասությունների շրջանակներում է ավելի մանարամասն մեկնաբանություն տալ դրան»,- եզրափակեց ՄԹ փոխարտգործնախարարը:

Великобритания старается содействовать всем тем процессам, которые происходят в рамках Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Об этом сегодня на встрече с журналистами в Ереване заявил заместитель министра иностранных дел и по делам Содружества Великобритании Саймон Фрейзер, комментируя процесс карабахского урегулирования.
Он также отметил, что процесс переговоров затянулся. «Важно, чтобы сопредседателям оказывалось содействие, пока имеют место активные контакты, я не буду давать личных оценок. Для каждого из нас важно содействовать процессу, чтобы достичь решения проблемы посредством переговоров, соблюдая режим перемирия, уважая право народов на самоопределение и территориальную целостность», – сказал британский чиновник.
Комментируя по просьбе журналистов обсуждения вокруг введения в эксплуатацию Степанакертского аэропорта и угрозы Азербайджана сбивать гражданские самолеты, Саймон Фрейзер отметил, что все должны пытаться избегать действий, которые могут привести к непредсказуемым последствиям, также необходимо соблюдать прозрачность любых предпринимаемых действий.
«Я не считаю, что мои полномочия позволяют давать более подробную оценку этому вопросу», – сказал он.