12 Մարտ 2013 - 08:10 AMT
Մարտի 11-ին` ՀՀ ԱԳՆ-ում, Հայաստանի և Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև անցկացվեցին հերթական քաղաքական խորհրդակցություններ` համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարների մակարդակով:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, հայկական կողմից խորհրդակցությունները վարում էր ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արմեն Լիլոյանը, չեխական կողմից` Հյուսիսային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների տնօրինության ղեկավար տիկին Էլիշկա Ժիգովան:
Հայ և չեխ դիվանագետները քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը: Կարևորվեց հայ-չեխական քաղաքական երկխոսության պարբերական բնույթը, քննարկվեցին առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն ուղղված քայլերը: Կողմերը մտքեր փոխանակեցին ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ:
Մարտի 12-ին չեխական պատվիրակությանն ընդունեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ով ներկայացրեց ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի բանակցային գործընթացը, Հայաստանի ակնկալիքները ս.թ. նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից: ԱԳ նախարարի տեղակալը հյուրերի խնդրանքով անդրադարձավ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին:

В министерстве иностранных дел Армении 11 марта состоялись межмидовские политические консультации Армении и Чехии. Армянскую сторону представлял начальник Управления Европы МИД РА Армен Лилоян, чешскую – руководитель Управления МИД Северных и Восточных стран Элишка Жигова.
Дипломаты обсудили вопросы двусторонней повестки, пути к развитию торгово-экономического сотрудничества. Стороны обменялись мнениями по перспективам сотрудничества Армения-ЕС.
12 марта чешскую делегацию принял замминистра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян. Он представил гостям ход переговоров по заключению Ассоциативного соглашения с Евросоюзом, ожидания Армении от предстоящего в Вильнюсе саммита "Восточного партнерства". Замглавы МИД Армении также рассказал о процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта и проблемах региональной безопасности